نوری از معجزه – نگاهی به مستند در یک نگاه

به گزارش سایت راه نوشت، معجزه و خرق‌عادت واژه‌های هستند که گاهی برای ما ملموس نیستند و با عقل سلیم ناسازگاراند. عقل سلیمی که به پشتیبانی دو چشم به دنیا نگاه می‌کند و بر مسند قضاوت می‌نشیند.

در حالی که هنوز در بند علت و معلول دنیاست و همین عقل سلیم در مقابل برخی اتفاقات دنیا به عجز و ناتوانی اقرار می‌کند. همه دنیا معجزه‌‌ی از رویش تا کمال می‌باشد و عشق و ایمان ناب‌ترین معجزه خدا است که چون نورخورشید بر زندگی می‌تابد و انسان‌ها را به کمال می‌رساند.

«در یک نگاه»، معجزه‌ عشق و ایمان را در قاب دوربین روایت می‌کند. این مستند در ۳۵ دقیقه، گوشه‌ای از زندگی حسین نوری یک نوجوان خراسانی قبل از انقلاب را به تصویر می‌کشد که برای ادامه تحصیل به دبیرستانی در تهران، که شهر آرمان و آرزوهایش می‌‌رود. او آن‌جا را به مثابه کارخانه‌ای آدم‌سازی برای دستگاه حکومتی شاه و فرح می‌بیند، و همه خشمش از وضعیت موجود را در قالب یک تئاتر عدالت‌خواهانه نشان می‌دهد‌.

ساواک که کوچکترین نقد به حکومت شاه را در آن سال‌ها سرکوب می کرد، حسین را دستگیر می کند و با شکنجه‌ ساواک و تزریق سرب سلامتی و تکلمش را به عنوان زهر چشم از او می‌گیرد. ساواک از نوجوان  با ذوق و قریحه هنری بالا، یک جسم معلول با ریه‌های مسموم، بر تخت مریض‌خانه تهران به جا می‌گذارد.

 مستند «در یک نگاه» روایتی از شگفتی‌هایی زندگی«حسین نوری» پس از معلول شدن را به تصویر می کشد. حسینی که به خاطر تلاش و تسلیم نشدنش به جایی می رسد که مورد تقدیر و تحسین محفل‌های هنری و رسانه‌ی در جهان قرار می‌گیرد. «نادیا مفتوی» قهرمان دیگر این داستان است که  همراه، همسفر و همسر این جوان خراسانی می‌شود.

این مستند داستان زندگی خانواده نوری را با تصاویر آرشیوی و بازسازی صحنه‌ها به تصویر می‌کشد به خوبی به تصویر می‌کشد و صدای ناصر طهماسب به جذابیت مستند کمک بیشتری می­کند.

«مهدی فارسی»، کارگردان این اثر با به تصویر کشیدن زندگی حسین نوری، فراتر از یک نگاه به زندگی را در قاب تلویزیون نشان می‌دهد. برخلاف فیلم‌های سینمایی که عزم راسخی در نمایش غیر واقعی و مفلوکانه و سیاه از  جامعه ایران دارند،در یک نگاه تلالویی از امید، ایمان و کمال در زندگی «حسین نوری» و «نادیا مفتوی» را نمایش می‌دهد.

نویسنده : ام البنین سپهری

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید