روایت مدرسه‌ای که دانش آموزانش تاریخ‌ساز شدند در مستند «مدرسه عشق»

۵ آذرماه سال ۱۳۵۸ مدرسه‌ای در ایران تأسیس شد که در بزنگاه‌های مهم تاریخی به کمک مردم آمد؛ از هشت سال دفاع مقدس تا عملیات ناجوانمردانه مرصاد.

به گزارش سایت راه‌نوشت، مستند «مدرسه عشق» به کارگردانی ایمان گودرزی روایتی متفاوت از تاریخچه تاسیس سازمان بسیج به دستور امام خمینی در 5 آذرماه سال 58 است. این فیلم مستند به فعالیت‌های مختلف بسیج در برهه‌های مختلف پرداخته و خدمات بسیج در 4 دهه اخیر در کشور را روایت کرده است.

در بخش ابتدایی مستند، فرمان امام خمینی برای تأسیس بسیج مورد بررسی قرار گرفته و از آن به عنوان «مدرسه عشق» یاد شده است. هدف اصلی و اساسی از تأسیس بسیج دفاع از تمامیت‌های ارضی در برابر دشمنان بیان می‌شود. در این بخش هم‌چنین واکنش‌های بنی‌صدر به این فرمان امام روایت شده است؛ احمد سالک کاشانی فرمانده اسبق بسیج کشور، آن روزها را این‌چنین روایت می‌کند:

“بنی صدر امام را مسخره می‌کرد و می‌گفت: ارتش سرخ مسکو 2.5 میلیون است، ارتش آمریکا 3 میلیون است و …؛ اما جمعیت ایران 35 میلیون است و می‌خواهید ارتش 20 میلیونی تشکیل دهید؟ با این حال، امام افق دید عظیمی داشت و عقبه این اتفاق را می‌دید”

البته پاسخ مردم به درخواست امام قاطعانه بود. مساجد شروع به ثبت‌نام از مردم برای حضور در بسیج کردند و آن ارتش میلیونی آرام آرام تشکیل شد. اعضای این ارتش مردمی خیلی زود به میدان آمدند: 31 شهریورماه سال 59 همزمان با آغاز جنگ تحمیلی! در این بخش از مستند، حضور تأثیرگذار نیروهای بسیج در میدان نبرد با رژیم بعث عراق در عملیات‌های مختلف روایت می‌شود.

روایت مدرسه‌ای که دانش آموزانش تاریخ‌ساز شدند در مستند «مدرسه عشق»
مستند «مدرسه عشق»

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این مستند مورد اشاره قرار می‌گیرد، حضور مؤثر بسیج در عملیات مرصاد است؛ عملیاتی که به صورت ناجوانمردانه توسط مسعود رجوی به همراه رژیم بعث و اسرائیل در حالی تدارک دیده شده بود که به دلیل پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران، بسیاری از رزمندگان به شهرهای خود بازگشته بودند. منافقین، به همین دلیل، شانس بسیار بالایی را برای خود درنظر می‌گرفتند و در ساعات ابتدایی عملیات نیز به موفقیت‌هایی رسیدند اما فرمان امام خمینی باعث شد تا بسیاری از بسیجیان دوباره به میدان نبرد بازگشته و دشمن را این بار سخت‌تر، ناکام بگذارند.

پس از پایان جنگ، عده‌ای می‌خواستند قوای نظامی کشورمان را با هم ادغام کنند که با مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای که در آن زمان رئیس‌جمهور بودند، مواجه می‌شود.

علیرضا افشار، اولین فرمانده نیروی مقاومت بسیج ماجرا را این‌چنین روایت می‌کند: “بعد از آتش‌بس، جریانی به دنبال ادغام ارتش و سپاه بود. آنان طرحی داشتند و می‌خواستند نیروهای سه‌گانه سپاه با نیروهای سه‌گانه ارتش ادغام شوند. این طرح را خدمت امام خمینی می‌برند و ایشان هم می‌گویند که هرچه آقای خامنه‌ای بگوید. آقای خامنه‌ای هم با این ماجرا مخالفت می‌کنند و این طرح لغو می‌شود تا بسیج در کنار دیگر قوای مسلح به عنوان نیروی مقاوم مردمی باقی بماند.”

نمایش تصاویری از حضور نیروهای بسیجی در صحنه‌های بین‌المللی و دفاع از مسلمانان مظلوم در برابر دشمنان بخش‌های دیگری از این مستند است. همزمان با پنجم آذرماه، روز تشکیل سازمان بسیج مستضعفین، فیلم مستند «مدرسه عشق» را می‌توانید در عماریار ببینید.

منبع: تسنیم

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید