ابر قهرمانان آمریکایی در جشنواره عمار دیده شد/ روایتی از اثر گذارترین رسانه در ایالات متحده

محمد حسن یادگاری که امسال با مستند «ابر قهرمان و فراتر از آن» در یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار حضور دارد، با اشاره به دلایل ساخت این مستند که درباره تاریخچه ابر قهرمان کمیک آمریکا و تأثیرات آن بر تاریخ جامعه آمریکاست، اظهار کرد: امسال کتابی را  با عنوان «ابر قهرمانان چگونه ساخته می‌شوند» ترجمه کردم. پس از ترجمه کتاب فکر کردم که «ابر قهرمانان چگونه ساخته می‌شوند» قابلیت این را دارد که به یک فیلم تبدیل شود.

وی درباره روند ساخت این مستند بیان کرد: کار پژوهشی و سناریو نویسی این مستند را ۳ ماهه انجام دادیم. پس از آن به سراغ آرشیو و تدوین کار رفتیم. ابر قهرمانان آمریکایی، رسانه مدیریت افکار عمومی در شرایط مختلف بودند و به عنوان قهرمانان رسانه‌ای، جریانات خبری و تحلیلی را به صورت قصه ساده برای اقشار جامعه و به شکل عامه پسند، همراه با زبان ساده به مردم عرضه کردند.

یادگاری در ادامه تصریح کرد: تیم‌های قوی در طول ۷۰، ۸۰ سال اخیر روی مسئله ابرقهرمانان و کمیک‌هایشان کار کردند که تأثیر بسزایی نیز به همراه داشت. در آمریکا در این زمینه سرمایه گذاری کلان می‌شود و قصه‌پردازان و طراحان خوب دور هم جمع می‌شوند و با دید بلند مدت روی ساخت و طراحی آن‌ها کار می‌کنند.

این کارگردان مستند، با بیان این که ساخت و طراحی ابر قهرمانان کمیک در آمریکا ژانری برای زدن حرف‌های کلان و ایدئولوژیک به زبان ساده است، گفت: امروز شاید دیگر طراحی ابرقهرمانان در قالب کمیک موشن جواب ندهد و باید به دنبال بستر جدید برای عرضه در نظر گرفت. این روزها قالب واسطه‌ای بین ادبیات و سینماست و از آن جهت فاصله زیادی بین کمیک و فیلم سینمایی نیست. این حجم بالای فیلم مارول و از این قبیل از سال ۲۰۰۱ به بعد شکل گرفت.

منبع : باشگاه خبرنگاران

جهت تماشای آثار یازدهمین جشنواه مردمی فیلم عمار به سایت عماریار مراجعه کنید

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید