گزارش «وطن‌امروز» از آثار پرمخاطب نمایش خانگی با مضمون عاشورایی / 10 اثر پر بازدید محرم

عباس اسماعیل‌گل: استمرار و بقای هر جامعه مستلزم آن است که مجموعه باورها، ارزش‌ها، رفتارها، دانش‌ها و مهارت‌های آن به نسل‌های بعد انتقال یابد.

در گذشته‌ای نه‌چندان دور، مهم‌ترین وسیله این انتقال، آموزش‌و‌پرورش بود و از مدرسه می‌شد به‌ عنوان مهم‌ترین واسطه انتقال این موارد نام برد اما امروز با پیشرفت توأمان فناوری، ظهور رسانه‌ها، فضای مجازی و قدرت نفوذ فوق‌العاده این ابزار و البته شیوع ویروس منحوس کرونا، برای تربیت انسان تراز اسلامی باید از ابزارهای جدید بهره گرفت.

در این میان بی‌شک فیلم یکی از تأثیرگذارترین این ابزارها است که به مثابه یک رسانه قدرتمند می‌تواند کمک شایانی به انتقال ارزش‌ها و مفاهیم دینی و تربیتی کند. از این رو سایت عماریار طبق رسالتی که دارد، در مناسبت‌های مختلف و به بهانه‌های گوناگون، می‌کوشد گلچینی از بهترین فیلم‌ها را در قالب بسته فیلم به مخاطبان و علاقه‌مندان معرفی کند. 

در محرم سال جاری، عماریار در اقدامی متفاوت از سایر سامانه‌های VOD، برای انتقال بهتر مفاهیم والای قیام سیدالشهدا(ع) و بالا نگه داشتن پرچم شعار «خون بر شمشیر پیروز است» با استفاده از رسانه قدرتمند «فیلم»، یک صفحه اختصاصی با نام «کرب‌وبلا» راه‌اندازی کرد و با ارائه تخفیف ویژه 50 درصدی، شرایط مطلوبی را برای استفاده حداکثری علاقه‌مندان از مجموعه آثار محرمی فراهم کرد. 

اگر به صفحه کرب‌وبلا در سایت عماریار مراجعه کنید، به مجموع آثار متنوعی از صدها ساعت فیلم‌ در قالب‌های مستند، داستانی، انیمیشن، نماهنگ، موشن‌گرافی و… دسترسی پیدا می‌کنید که در حوزه‌های مختلف بویژه «کودک و نوجوان» دسته‌بندی شده‌اند. در این صفحه عماریار که با استقبال مخاطبان هم همراه بوده، آثار زیر بیشترین بازدید را داشته‌اند.

 * واقعیت مجازی سقا

انیمیشن «سقا»، سفری به 1400 سال پیش را فراهم می‌کند تا با استفاده از فناوری واقعیت مجازی، قدم در نخلستان‌های اطراف فرات نهاده و شاهد ایثارگری حضرت عباس(ع) باشیم.

پروژه VR سقا تلاش می‌کند تا گوشه‌ای از رشادت‌های حضرت ابوالفضل(ع) را در برابر هزاران سرباز سپاه کفر نمایش بدهد. 

این اثر جذاب در سازمان فضای مجازی سراج تولید شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.  

* مستند سینمایی عابدان کهنز 

مستند سینمایی «عابدان کُهَنز» روایت تربیت، شکوفایی و بالندگی نوجوانان مسجد امیرالمومنین(ع) کُهَنز شهریار است که در وقایع مهم انقلاب اسلامی از جمله فتنه ۸۸ و فتنه تروریست‌های تکفیری در سوریه حضوری فعال داشته‌اند.

شهدای مدافع حرم «مصطفی صدرزاده»، «محمد آژند»، «سجاد عفتی» و جانبازان مدافع حرم «امیرحسین حاجی‌نصیری» و «رضا سلمانی» از تربیت یافتگان مسجد امیرالمومنین(ع) کُهَنز هستند.

نکته جذاب این مستند، روایت گوشه‌ای از زندگی شهید صدرزاده است که در روز تاسوعا به شهادت می‌رسد.

این اثر به کارگردانی مجید رستگار و تهیه‌کنندگی امیر مهریزدان، در مدرسه اندیشه و هنر (ماه) تولید شده است.

  

* مستند قاسم 

مستند «قاسم»، گوشه‌ای از زندگانی پیرو راستین قیام اباعبدالله‌الحسین(ع)، سردار دل‌ها، شهید قاسم سلیمانی از تولد تا شهادت و 4 دهه فعالیت این مرد میدان را به تصویر می‌کشد.

محور اتفاقات این مستند، فرماندهی در منطقه و فعالیت آن شهید بزرگوار در میدان جنگ است. این مستند به کارگردانی مهدی فارسی و تهیه‌کنندگی مرتضی شعبانی، در مرکز مستند حقیقت تولید شده و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.  

حاج قاسم
* مستند ترکیب‌بند

مستند «ترکیب‌بند»، روایتی است با موضوع ترکیب‌بندهایی که در موضوع عاشورا و مصائب اهل‌‌بیت عصمت و طهارت (ع) سروده شده؛ شناخته‌شده‌ترین آنها ترکیب‌بند جناب محتشم کاشانی است.

در ادامه سعی شده از طریق بررسی زندگینامه محتشم کاشانی و سیر آثار و ارادت وی به امام حسین(ع) و خاندان نبوت به این مساله پرداخته شود که چگونه این ترکیب‌بند تا این‌ حد ماندگار شده است. 

باز این چه شورش است که در خلق عالم است/ باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم استباز این چه رستخیز عظیم است کز زمین/  بی‌نفخ صور خاسته تا عرش اعظم استاین مستند متفاوت، به کارگردانی امیر آذین، در مرکز سازمان هنری‌- رسانه‌ای اوج تهیه شده است. 

 * داستانی لیوان بین‌الحرمین 

فیلم «لیوان بین‌الحرمین» داستان یک لیوان شیشه‌ای است که در مراسم پیاده‌روی اربعین، به زائران خدمت می‌کند.

این لیوان، سرما و گرما و کار زیاد را تحمل می‌کند تا اینکه یک‌آن، با دیدن لیوان‌های یکبارمصرف که مردم به سطل زباله می‌ریزند، مغرور می‌شود و به‌ خاطر همین غرور، از روی میز زمین می‌افتد و می‌شکند اما این تازه اول داستان اوست.

این فیلم جذاب که محمدفرج صالحی آن را کارگردانی کرده و احمد شفیعی تهیه‌کننده آن است، در خانه مستند انقلاب اسلامی تولید شده است.

 * ویژه‌برنامه پرچمدار کوچک 

ویژه‌برنامه محرمی «پرچمدار کوچک» می‌کوشد در قالب بخش‌های متنوع مانند اجرای قصه‌گویی، بازی‌های نمایشی و نمادین، کودکان 4 تا 7 سال را با زندگی حسینی پیوند دهد. 

این اثر به کارگردانی مجید رستگار و تهیه‌کنندگی حسن سلطانی، در 8 قسمت 4دقیقه‌ای ساخته شده است. 

  * داستانی جای خالی 

فیلم کوتاه «جای خالی»؛ حکایت عزیزخانوم، مادر یک شهید است که در دوران کرونا قصد دارد مثل هر سال مجلس عزاداری امام حسین(ع) را در خانه خود برگزار کند.

او نگران است که این مجلس بی‌رونق شود و مردم به خاطر کرونا نیایند.

عزیزخانوم از پشت پنجره می‌بیند که جاهای خالی در مجلس توسط پسرش و همرزمان شهیدش پر می‌شوند و مجلس رونق عجیبی گرفته است.

این فیلم جالب به کارگردانی علی ملاقلی‌پور و تهیه‌کنندگی محمدجواد موحد، در باشگاه فیلم سوره تولید شده و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. 

 * مجموعه قصه‌گویی روایت کربلا 

برنامه کودک و نوجوان «روایت کربلا»، واقعه کربلا را برای کودکان 7 تا 11 سال روایت می‌کند. داستان و موشن‌گرافی‌های این مجموعه، ویژه این گروه سنی است. 

این اثر با روایتگری زینب ایمان‌طلب و تهیه‌کنندگی محمدحسین بزرگی‌راد، در 5 قسمت 18 دقیقه‌ای در عماریار تولید شده است. 

 * نوحه خطبه منا 

نوحه «خطبه منا» برداشتی منظوم از خطبه امام حسین(ع) در منا به همت حسینیه هنر تولید شده است. 

خطبه منای امام حسین(ع) برای نخستین‌بار توسط مرحوم استاد قاسم سرویها از شاعران آیینی مشهد به ترجمه‌ای منظوم درآمده و به همت مداح بااخلاص حاج‌محمود اکبرزاده در کتاب ماندگار «حسین پیشوای انسان‌ها» نخستین‌بار در سال ۱۳۴۳ منتشر شده است. 

شعر خطبه منا از ایشان نخستین قطعه از مجموعه نوحه‌های اصیل عاشورایی است که توسط حسینیه هنر براساس سنت عزاداری بوشهر و با همت هنرمند جوان ساسان نوذری تنظیم و ضبط شده و با صدای مداح بوشهری آقای محمد رازقی‌پور اجرا شده است.  

* طف، روایت روز حسین 

موشن گرافیک «طف؛ روایت روز حسین(ع)»، ۱۶ حکایت کوتاه و شنیدنی از واقعه عاشورا است. این اثر زیبا به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مهدی اکبری‌گلزار، تولید و عرضه شده است. 

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید