محسن قصابیان بازیگر نقش شهید ستاری: شخصیت شهید ستاری برایم بسیار جذاب بود / نگران بودم مخاطب از دیدن مداوم من خسته شود

به گزارش راه‌نوشت، محسن قصابیان بازیگر نقش اصلی فیلم «منصور» که مهمان تلفنی برنامه «تقاطع فرهنگ» رادیو گفتگو بود در واکنش به صحبت‌های احسان رحیم‌زاده کارشناس برنامه که «منصور» را فیلم انگیزشی خوبی توصیف کرد که نشان می‌دهد «خواستن توانستن است» و باعث آشنایی مخاطبان با شخصیت والای شهید ستاری شده که پیش از آن صرفا به عنوان اسمی بر یکی از اتوبان‌های تهران او را می‌شناختند، اظهار کرد:

سرگذشت تیمسار ستاری برای خود من هم قبل از اینکه دعوت به کار شوم روشن و واضح نبود و اقدامات وی را به صورت ریز نمی‌دانستم. وقتی کار شروع شد تحقیقاتی انجام دادم تا او را بهتر بشناسم و تازه متوجه شدم تیمسار ستاری در دوره پرکاری خودش به خصوص وقتی فرمانده نیروی هوایی می شود اقدامات مثبتی انجام داده که برایم بسیار جذاب بود.

نگران بودم مخاطب از دیدن مداوم من خسته شود

وی درباره حضور ۹۵ درصدی در فیلم بیان کرد: من اسم این را فرصت نمی‌گذارم بلکه آن را به منزله یک خطر می دانم. چون وقتی تو در ۹۵ درصد یک فیلم حضور داری، کار بسیار بسیار سختی روی دوشت است.

اگر مخاطب با شخصیت همراه نشود، کارگردان نتواند چیدمان درستی ارائه کند و بازیگر نتواند در مسیر درستی حرکت کند، کل فیلم زیر سوال می‌رود.یکی از دغدغه‌های من هم همین بود، شما وقتی بین سکانس ها نفس کش داری، تداوم حس‌ها به گونه دیگری شکل می‌گیرد و راحت‌تر است. اما وقتی دائما دیده می‌شوی کار سختی است؛ هم به لحاظ تداوم حس و هم از این لحاظ که مخاطب را از دیدن یک چهره خسته نکنیم.

این بازیگر ادامه داد: مقطعی که فیلم به آن می‌پردازد خیلی کوتاه است. البته کل ماجرا در واقع طولانی‌تر شکل گرفته و شاید ۵، ۶ سال طول کشیده است اما آقای سرمدی به عنوان فیلمنامه‌نویس و کارگردان این مقطع را کوتاه‌تر کردند.

برای شهید ستاری کار نشد نداشت

قصابیان در پاسخ به کارشناس برنامه که شخصیت شهید ستاری را ترکیبی از قاطعیت و لطافت توصیف می‌کرد، درباره برداشت خود از او گفت: شما به این نکته اشاره کردید که خواستن توانستن است. در واقع تیمسار ستاری هر کاری را که مثبت می‌دانست، دنبال می‌کرد و به نتیجه می‌رساند. من با کسانی که در نیروی هوایی بودند، صحبت کردم و خاطرات زیادی از همکاران وی شنیدم. تقریبا همه‌شان می‌گفتند وقتی تیمسار چیزی می‌گفت ما می‌دانستیم می‌شود و نشد ندارد.

الان شاید برای ما ساده به نظر برسد که بگوییم در آن مقطع او یک عده آدم را دور هم جمع کرده تا هواپیما بسازند ولی اصلا کار ساده‌ای نبوده است. این اقدام و کلی اقدامات دیگر که فیلم توان آن را نداشته که در ۱۰۰ دقیقه به همه‌شان بپردازد.

ساختن هواپیما کار ساده‌ای نبود

کارگردان «نیوکاسل» ادامه داد: شما اگر سرگذشت ستاری را قبل از اینکه به نیروی هوایی بیاید، یعنی زمانی که در پدافند بوده بررسی کنید می‌بینید چقدر کارهایش شگفت‌انگیز بوده است. به همین دلیل یکی از بهترین انتخاب‌ها برای فرماندهی نیروی هوایی علی‌رغم اینکه وی در آن مقطع خلبان نبود، به پیشنهاد همه تیمسار ستاری بود.

وقتی او به نیروی هوایی می‌آید همه زیرساخت‌ها تغییر می‌کند، ما تحریم بودیم و هواپیما به ما داده نمی‌شده و در شرایط بسیار سختی بوده‌ایم و مدیریت این ماجرا در سال‌های آخر جنگ، کار ساده‌ای نبوده است.

وی در این باره که آیا از زمان اکران فیلم راضی است، بیان کرد: زمان اکران خوب است. البته ما در دوران کرونا هستیم و خود من نزدیک به ۲ سال است که می خواهم فیلم بعدی‌ام را شروع کنم اما مکث می‌کنم چون شرایط مساعدی نداریم و تازه سینماها دارد جان می گیرد. عادت مردم برای حضور مداوم و مستمر در سینماها خدشه پیدا کرده و این موضوع دوباره باید سامان پیدا کند اما در مجموع زمان خوبی است و امیدوارم فیلم «منصور» بتواند به رونق سینماها کمک کند، مردم فیلم را دوست داشته باشند و ما به روزهایی برگردیم که دیدن فیلم یک رویه فرهنگی باشد.

گریم اتابک نادری برای نقش رفسنجانی ۵ ساعت طول می‌کشید

قصابیان در پاسخ به این که آیا ۱۷ دقیقه ممیزی به فیلم ضربه می‌زند یا خیر، تصریح کرد: طبیعتا من به عنوان بازیگر دوست ندارم جایی از فیلم حذف بشود، چون برای تک تک لحظات فیلم زحمت کشیده‌ایم. اما چه دلایل زیبایی‌شناختی و چه دلایل دیگر باعث شدند بخش‌هایی از فیلم حذف شود. درباره فیلمی که خودم ساختم هم بازیگران بعد از اکران می‌پرسیدند چرا این بخش ها حذف شده‌اند؟ به هر حال اتفاقاتی می‌افتد و ما به نتایج مشخصی می‌رسیم که اکران عمومی بهتر است با اکران خصوصی متفاوت باشد.

برای «منصور» بخش‌های مهمی که حذف شده، مربوط به برخورد شهید ستاری با آقای رفسنجانی بوده و بازیگر این نقش اتابک نادری عزیز از دوستان قدیمی، تئاتری و بازیگر خوب تلویزیون و سینما است که بالای ۵ ساعت قطعه‌سازی و گریمش برای این کار طول می‌کشید.

این بازیگر درباره اینکه آیا حق «منصور» فقط همان ۲ جایزه‌ای است که در جشنواره فیلم فجر دریافت کرد، یادآور شد: فیلم جایزه کارگردانی اول و جلوه‌های ویژه را گرفت.

جایزه خوب است تا آدم تشویق شود محکم‌تر کار کند و احتمالا پیشنهادهای کاری را هم بیشتر می‌کند اما همه چیز نیست. جایزه گرفتن یا نگرفتن فیلم به معنای این نیست که فیلم خوب است یا بد. هنر مثل مسابقه دو یا مسابقات دیگر نیست که اول دوم داشته باشد و همه چیز نسبی است. جشنواره محملی برای دور هم جمع شدن آدم ها، جشن گرفتن و مرور داشته ها است و بعد بر حسب شرایط و بسیاری اتفاقات دیگر تعدادی صاحب امتیاز بیشتری می‌شوند.

شاید جشنواره می‌توانست نگاه گسترده‌تری به «منصور» داشته باشد، شاید هم نه، چون فیلم‌های دیگر هم خوب بودند.

سورنا ستاری نمی‌خواست ما فکر کنیم روی فیلم اعمال سلیقه می‌کند

قصابیان در پایان درباره واکنش خانواده شهید ستاری نسبت به فیلم توضیح داد: من تنها ارتباطم با پسر شهید ستاری ۲ باری بود که سر صحنه فیلمبرداری آمد. احساس می‌کنم سورنا ستاری تمایل داشت کمتر بیایند تا گروه فکر نکند او اعمال سلیقه می‌کند. همان ۲ جلسه با سورنا ستاری هم برای من مغتنم بود اما بعد از اتمام کار متاسفانه وی را ندیدم اما فکر می‌کنم از نتیجه کار راضی بوده است.

فیلم سینمایی «منصور» به نویسندگی و کارگردانی سیاوش سرمدی محصول سازمان هنری‌ رسانه‌ای «اوج» است که اکران آن از چهارشنبه ۱۹ آبان آغاز شده است و در مناطق فاقد سینما هم توسط پلتفرم عماریار اکران می‌شود.

محسن قصابیان نقش شهید ستاری را در این فیلم ایفا می‌کند و لیندا کیانی، مهدی کوشکی، حمیدرضا نعیمی، علیرضا زمانی‌نسب، سیدجواد هاشمی و قاسم زارع دیگر بازیگران این فیلم هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

جهت اکران فیلم منصور در مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و … اینجا را کلیک کنید.

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید