تهیه‌کننده «فرزند صبح»: نسخه تدوین شده توسط بهروز افخمی در جشنواره عمار رونمایی می‌شود/ نسخه جدید با نسخه قبلی تفاوت زیادی دارد

آخرین نسخه فیلم «فرزند صبح» به کارگردانی بهروز افخمی در جشنواره عمار نمایش داده می‌شود.

به گزارش راه‌نوشت، فیلم سینمایی «فرزند صبح» به نویسندگی و کارگردانی بهروز افخمی تقریبا تنها فیلمی است که در این سال‌ها به طور خاص با محوریت شخصیت امام خمینی (ره) در سینما ساخته شده است. این فیلم سال ۱۳۸۳ کلید خورد و با وجود همه حاشیه‌هایی که تاکنون و بویژه در همان دهه ۸۰، پس از اولین نمایش در جشنواره فجر سال ۱۳۸۹ داشت، هنوز اکران عمومی نشده است.

در این باره سال گذشته محمدرضا شرف‌الدین – تهیه‌کننده «فرزند صبح» – گفت:‌ در حال حاضر سه نسخه متفاوت از این فیلم وجود دارد که شاید آن‌ها را برای مقایسه و به عنوان تجربه‌ای سنگین و زرین در سینمای ایران به نمایش بگذاریم.

حالا خبر رسیده که این فیلم در جشنواره فیلم عمار به عنوان فیلم افتتاحیه نمایش داه می‌شود و شرف‌الدین بار دیگر به ایسنا گفت، سومین نسخه این فیلم که در واقع آخرین نسخه‌ی آماده و تدوین شده توسط بهروز افخمی است، به جشنواره عمار داده شده است. این اتفاق هم برای فیلم «فرزند صبح» خوب است و هم برای جشنواره عمار که یک رویداد مردمی است.

او همچنین درباره برنامه‌ریزی برای نمایش‌های دیگر این فیلم توضیح داد: قطعا فیلم را باید نمایش داد ولی این به سیاست‌های موسسه تنظیم نشر و آثار امام خمینی (ره) برمی گردد.

شرف‌الدین سال گذشته اعلام کرد که قرار  بود نسخه نهایی «فرزند صبح» در جشنواره جهانی فیلم فجر نمایش داده شود، اما جشنواره لغو شد.

او درباره تفاوت نسخه جدید این فیلم با آنچه در گذشته یک بار نمایش داده شده است، بیان کرده بود: دو نسخه تفاوت زیادی با هم دارند و این بالاخره نسخه کارگردان فیلم است. من همانطور که بارها گفتم، در آن زمان بین اخلاق حرفه‌ای و اخلاق حقوقی، مجبور بودم اخلاق حقوقی را رعایت کنم چون به عنوان تهیه‌کننده برای تحویل فیلم با موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) قرارداد داشتم و باید به آن متعهد می‌بودم. آن زمان فیلمبرداری فیلم تمام شده و زمان قرارداد هم به پایان رسیده بود، باید آن را به عنوان تهیه کننده تحویل می‌دادم و تنها چیزی را هم که در دست داشتم بر اساس سیناپس ادیت کردم. من مجبور بودم این کار را انجام دهم که البته جشنواره فجر و خود موسسه هم آن را پذیرفتند. وقتی یک جشنواره، فیلمی را می‌پذیرد نشان دهنده کامل بودن آن است. بنابراین معتقدم در آن مقطع به عنوان تهیه‌کننده وظیفه خود را انجام دادم، گرچه اشکالاتی هم وجود داشت و مواردی بود که مطابق با نظر کارگردان نبود تا اینکه بالاخره آقای افخمی خودشان پای کار آمدند و الان هم این نسخه‌ی آماده شده کاملا مورد تایید ایشان است.

وی اظهار کرده بود: ما در حال حاضر سه نسخه از این فیلم داریم که شاید یک زمان برای مقایسه، هر سه را اکران کنیم، آن هم به عنوان تجربه‌ای ذرین و سنگین، البته سنگین که می‌گویم نه فقط بخاطر هزینه‌های مالی، بلکه برای تجربه‌ای که سینمای ایران در این باره کسب کرده و می‌تواند فرصتی باشد تا  آن‌ها را به صورت آنلاین اکران کنیم. این نسخه‌ها شامل یک نسخه تدوین شده توسط مرحوم سیف‌الله داد است، یک نسخه همان است که به نوعی نسخه تدوین شده توسط تهیه کننده براساس سیناپس بود و یک نسخه هم همین آخرین کاری است که خود کارگردان تدوین کرده و جامع الشرایط است و مورد تایید سرمایه‌گذاران و من به عنوان تهیه‌کننده  قرار دارد.

شرف‌الدین گفته بود: انصافا فکر می‌کنم نسخه‌ای که آقای افخمی تهیه کرده نسخه خوبی است. باید توجه کنیم آقای افخمی یک فیلمساز مولف است البته نه به آن معنایی که در ایران برای برخی‌ها متاسفانه باب شده است. به نظرم ایشان بیشتر از آنکه فیلم بسازد، سینما می‌سازد و سبکی هم برای خودش دارد. آقای افخمی الان به بلوغ فیلمسازی خود رسیده و به نوعی بعد از فیلم «گاوخونی» سبکی را ارائه داده که مختص خودش است، مثل خیلی از فیلمسازهای بزرگ دنیا یا حتی فیلمسازهای ملی خودمان که اگر سکانسی از فیلم آن‌ها را ببینید و از فیلمسازی‌اش شناخت داشته باشید متوجه می‌شوید که سازنده فیلم کیست، مثل عباس کیارستمی، اصغر فرهادی یا رسول ملاقلی‌پور و این ویژگی‌ای است که بعد از به بلوغ رسیدن یک کارگردان اتفاق می‌افتد. البته درباره آقای افخمی فیلمی به اسم «روباه» هم هست که با ساختار های فنی و استعدادهای ذاتی ایشان ارتباطی ندارد و بیشتر یک پروپاگاندا است، اما بعد از «گاوخونی» سبکی برای خود انتخاب کرده که متفاوت است.

فیلم «فرزند صبح» با بازی عبدالرضا اکبری در نقش امام خمینی در میانسالی، محمدرضا شریفی‌نیا در نقش سیداحمد خمینی و هدیه تهرانی در نقش دایه امام خمینی (ره) ساخته شده و محمدعلی کشاورز، آتیلا پسیانی، الیکا عبدالرزاقی و فرهاد قائمیان هم از دیگر بازیگران هستند.

افتتاحیه دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار شنبه ۱۸ دی‌ماه ساعت ۱۸ در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید