پیمان جبلی مطرح کرد؛ رسانه ملی نیازمند خلق ادبیات جدید و نظام نامه‌ای متفاوت

نخستین همایش ملی حقوق و رسانه با حضور رئیس رسانه ملی، معاون حقوقی رسانه ملی و جمعی از پژوهشگران و صاحبنظران رشته‌های حقوق و رسانه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش راه‎‌نوشت، رئیس رسانه ملی در سخنانی در این همایش با اشاره به منحصر به فرد بودن جایگاه رسانه ملی گفت: علت منحصر به فرد بودن رسانه ملی نظام جمهوری اسلامی است که متناظر و برخاسته از معارف اهل بیت و شیعه است که منجر به حاکمیت ولایت فقیه شده است.

جبلی با بیان اینکه نظام رسانه ای مشابهی برای رسانه ی ملی نمی توان در جهان رسانه ای پیدا کرد گفت:

رسانه‌ها یا وابسته به دولت یا خصوصی هستند و سازمان نمی تواند قابل انطباق با انها باشد.

رئیس رسانه ملی افزود: وظایف محوله رسانه ملی طوری عنوان شده که نه دولتی است نه خصوصی و رسانه ی عمومی است.

رسانه ملی رسانه عمومی است

جبلی در خصوص منحصر بفرد بودن رسانه افزود : من خودم از «دنیس مک کوئل» سوال کردم رسانه ملی ایران با کدام یک از الگو های شما انطباق دارد وی گفت: نظام رسانه ای شما با هیچکدام از نظام های رسانه ای انطباق ندارد و شما خودتان باید به الگوی خودتان برسید. جبلی با تاکید بر اینکه از میان رسانه‌های دنیا رسانه قابل انطباق با رسانه ملی نیست گفت : باید برای رسانه ملی نظام نامه ایی خاص تدوین شود و ادبیات جدید خلق شود و برای این موضوع اینجا هستیم.

چهار جایگاه رسانه عمومی:​ آگاهی بخشی، آرامش بخشی، مقابله با هجمه‌های رسانه ای و نشاط آفرینی 

جبلی با بیان اینکه موضوع این همایش حقوق مخاطب است افزود: مطابق با دستور العمل رهبری که در حکم رییس رسانه ملی به آن اشاره شد رسانه ملی یک پدیده و دستگاه فرهنگی است که ۴ جایگاه مهم دارد ۱-رسانه ی ملی دانشگاه نشر معرفت و آگاهی بخشي​ست. ۲-رسانه ی ملی آوردگاه مقابله با انواع تفهیم و میدان مبارزه با انواع دشمنان با امواج تحریف و فتنه گریست. رسانه ملی به عنوان پاسبان فرهنگی باید از سلامت جامعه صیانت کند. وظیفه رسانه ملی مقابله با هجوم فرهنگی دشمنان برای ضربه به باورها و اعتقادات مردم است. از این رو باید با حس مسئولیت از رسانه ملی صیانت و از آن حمایت شود و نهادهای حاکمیتی نیز باید از آن حمایت کنند. جایگاه سوم رسانه آن است که جایگاه حمایت از هنر و زببایی است. وظیفه رسانه ملی در فضای عام و خاص این است که ما شرایط هنر و زیبایی را برای مردم فراهم کنیم. جبلی گفت : چهارمین وظیفه رسانه ملی و یکی از چالش های این رسانه ایجاد ارامش بخشی و روحیه نشاط در جامعه است. رسانه ی ملی قرارگاه پراکندن امید و نشاط است راه مقابله با سیاه نمایی امیدوار شدن به اینده ی جامعه و انقلاب است. لذا اگر چهار فراز حقوق مخاطب را در رسانه ی ملی در نظر بگیریم هر کدام وظیفه ای را برای ما فرض می‌کند.

ما امانت دار مردميم

ما معتقدیم که امانت دار مردمیم و شانی جزء امانت داری مردم نداریم، مثل حاکمیت که شانی جزء امانت داری ندارد، رسانه هم امانت دار مردم است. امانت مردم چیست؟ امانت مردم همان باورهای آنهاست. این امانت و حقوق بر گردن ماست و باید به آن وفادار باشیم، اما این بدان معنی نیست که صرفا در نقش رسانه حاکمیت عمل کنیم. 

رییس رسانه ملی افزود: در دروس دانشگاهي بارها پرسیده اند که رسانه چیست؟ آیا آینه است؟ آیا پنجره است؟ رسانه نه آینه، نه پنجره و نه دیوار است. رسانه در نقش یک همراه دلسوز و مادر دلسوز جامعه است. دلسوز منافع جایگاه و حق مردم است. دلسوزی که با امانت داری و با انصاف به نیازها و منافع جامعه توجه دارد. 

روابط عمومی هيچ دستگاهی نيستيم

از این رو همیشه می‌گوییم رسانه، روابط عمومی هیچ دستگاهی نیست ولی تریبون نظام مقدس اسلامی است. ما موجود زنده ایم. از یک طرف باید خودمان را با علائق و نیازهای مخاطب انطباق دهیم و از طرفی باید به مصالح جامعه توجه کنیم. خواست مردم از یک سو باید مورد توجه باشد و از سویی باید خدمات نظام مورد توجه ما باشد و بین این دو باید دائما توازون برقرار کنیم. تبیین و تشریح نظام و پاسخ به مطالبات مردم باید بین این دو قرار گیرد.

دفاع از حاکميت با دفاع از مردم منافات ندارد 

جبلی گفت: ما به عنوان رسانه ی حاکمیت عمل می‌کنیم. زیرا جایگاه رسانه برآمده از مردم و ناشی از حاکمیت والای ولی فقیه است و حاکمیت هم امانت مردم است. وظیفه ما صیانت از حاکمیت است و مدافع حاکمیت بودن در رسانه ی ملی با مدافع حقوق مردم بودن تعارض ندارد. ما همان قدر که مدافع حق مردم هستیم، چون حق مردم امانت ماست باید از ان صیانت کنیم. ما مدافع حق مردمیم چون مدافع نظام هستیم و مدافع نظام هستیم چون مدافع حق مردم هستیم. ما با مفاهیم شعاري که مطالبه گر حق مردم هستند حق نداریم تضعیف کننده ی نظام باشیم. از سوی دیگر حق نداریم به بهانه ی دفاع از حاکمیت حق مردم را رها و تضییع کنیم.  اگر ما بخواهيم این نقش را با ادیبات علم رسانه تطبیق دهیم بايد حساسیت ها و ظرافت های خاص آن را لحاظ کنيم.

مرجعيت مطلوب، تقويت کننده هويت ملی است

رییس رسانه ملی در ادامه تاکيد کرد: ما باید ذائقه سازی کنیم. پاسخ این سوال که آیا مرجعیت رسانه مهم است یا مرجعیت هدایت فرهنگی، این است که مرجعیتی مطلوب است که روحیه و احساس هویت ملی را تداعی کند و ترویج کننده زندگی ایرانی اسلامی‌ باشد و باعث افزایش همبستگی ملی شود. گاهی اينجا بحثهاي اشتباهي رخ می دهد که کدام اولویت دارد. جبلی گفت: ما واقعا در دنیا بی پناهیم و بايد بپرسيم راهکارهای پژوهشگران ما در رفاع از رسانه ملی در جهان چیست. نهادهای بین المللی چگونه باید از حق ما دفاع کنند؟ حق ما چگونه باید ستانده شود؟ ما انتظار داریم از طریق بررسیها و راهکارهاي پژوهش شده به این حق برسیم تا در مقابل تحریم های ظالمانه و ستم هایی که به عنوان رسانه به ما تحمیل شده است بتوانیم گام های عملی برداریم.

مخاطب بر گردن رسانه ملی حق فعال دارد 

به نظر من بر اساس ماموریت رسانه ملی مخاطب بر گردن رسانه حق دارد، اما این حق منفعل نیست، بلکه حق فعال است. مردم باید حق خود را در رسانه پیگیری کنند. این خواسته ثروت جامعه و فرهنگ و تمدن جامعه است که رسانه امانت دار آن است و ما در مقابل این عهد مسئول هستیم. از ما در مقابل عهد ما و مخاطب سوال خواهد شد. ما امانتدار مردم و جامعه ای هستيم که افتخارات انقلاب و شهدای خود را به ما سپرده است‌. با این نکته ما باید میانه داری کنیم. از سوی دیگر ما مسائل مبهمی در رسانه داریم و امید داریم در پیگیری مقالات پژوهشي عميقی که نوشته شده يا مي​شود، با استفاده از اين پژوهش ها به سازمان کمک کنیم.

حقوق رسانه حق الناس است

جبلی گفت : حق و حقوق رسانه یک حق و حقوق شخصی و صنفی و دستگاهی نیست. این امانت مردم است و این حقوق ایجاد شده برای ما مالکیت فکری را به دنبال دارد و حق الناس است و باید از آن دفاع کرد. نکته دیگر این که ما با چالش‌هایی روبه روییم که حقوق اختصاصی ماست. رسانه صوت و تصویر و تولید محتوای نمایش ویژه در دنیا هستيم که اگر از ما سلب شود برخلاف روح قانون اساسی است و با روح صدا و سیما که باید از مرزهای فرهنگی ما هم حمایت کند تعارض دارد. امید داریم در پژوهش های عملی کارشناسان به راهکارهای مناسب برسیم.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید