“پرواز یک و بیست” ناگفته‌هایی از سردار سلیمانی

مهدی نقویان کارگردان مستند “پرواز یک و بیست” گفت: خانواده شهید سلیمانی در این مستند برای نخستین بار جلوی دوربین آمدند.

به گزارش راه نوشت، مهدی نقویان کارگردان مستند «پرواز یک و بیست» گفت: عمده تولید این مستند در چند ماه گذشته اتفاق افتاد، اما آغاز اولیه آن از اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی بود و قرار بود آن را به این مناسبت برسانیم؛ البته از آنجا که لازم بود دسترسی‌های ویژه‌ای داشته باشیم و تحقیقات مفصل‌تری انجام شود، این مستند به سال قبل نرسید.
وی ادامه داد: در این فیلم مستند در خدمت خانواده بزرگوار شهید بودیم و آنان برای نخستین بار جلوی دوربین آمدند. همچنین دوستان بسیار نزدیک سردار سلیمانی روایتگر قصه زندگی ایشان شدند. درست است که نام فیلم نشان دهنده آخرین ساعات زندگی سردار سلیمانی است، اما این اسم بهانه‌ای است تا روایت‌های ناگفته‌ای از سردار سلیمانی را بیان کنیم. در یکی دو سال گذشته هر وقت اتفاق خبری درباره سردار سلیمانی رخ می‌داد بیشتر از این منظر بود که این فیلم، عکس یا دست‌نوشته برای اولین بار منتشر می‌شود؛ در این مستند ضمن توجه به این موضوع، بیشتر به بیان عظمت و وجوه ابعادی مختلف خود شهید پرداختیم.

نقویان خاطرنشان کرد: این مستند تک قسمتی و 75 دقیقه‌ است که در نخستین اکران، روز پنج‌شنبه 16 دی‌ماه مصادف با سالروز شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها ساعت 15 (بعد از اخبار سراسری) از شبکه یک سیما پخش می‌شود. هم‌چنین نخستین بازپخش آن ساعت 13 از شبکه 3 سیما خواهد بود و از شبکه‌های دیگر نیز بازپخش‌هایی تدارک دیده شده است.
این مستندساز ضمن اشاره به وجوه اخلاقی ویژه در سردار سلیمانی گفت: علاوه بر بعد سیاسی و نظامی، آن چیزی که شخصیت سردار سلیمانی را برجسته و بین‌المللی کرده است، آموزه‌ها و نکات بارز اخلاقی است که در رفتار و سبک زندگی ایشان دیده می‌شود. در این مستند که راوی اصلی آن خانواده و فرزندان شهید سلیمانی هستند، علاوه بر پرداختن به قدرت سیاسی و نظامی به خصوصیات اخلاقی ایشان نیز پرداختیم و سیر و سلوک ایشان را روایت کردیم.
نقویان درباره پوشانده شدن چهره برخی افراد در تیزر این مستند گفت: همان‌طور که می‌دانید کار اصلی حاج قاسم در حوزه امنیتی، دفاعی و اطلاعاتی بوده است، به همین دلیل خیلی از دوستان ایشان چه در زمان حیات و چه پس از شهادت در گمنامی‌اند. به دلیل آنکه جان این افراد در امان بماند مجبور بودیم تصاویر آنان را به صورت پوشانده شده نمایش بدهیم و از این بابت از بینندگان این فیلم عذرخواهی می‌کنم.
وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: در این فیلم، برای اولین بار نامه‌هایی که سردار سلیمانی به اطرافیانش نوشته است را منتشر می‌کنیم. همانطور که می‌دانید ایشان خیلی اهل نوشتن بودند و برای دوستان، اعضای خانواده و به ویژه همسرش نامه‌های زیادی می‌نوشته است. برای مثال در این مستند، یکی از نامه‌های او به همسرش و یا نامه‌ای خطاب به دخترش که برای اولین بار به زیارت حرم حضرت زینب مشرف شده است را می‌بینیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید