مستند “غیر رسمی” تلاش رهبری را برای تغییر نگاه مسئولین به توان نخبگان داخلی نشان داد – گفت و گو با محمد علی صدری نیا

به گزارش راه نوشت، سومین قسمت از مستند «غیر رسمی» که این روزها پخش شده و از سایت عماریار قابل دسترسی و دانلود است، روایتی از دیدار نخبگان با رهبر انقلاب که بازخوردهای زیادی در فضای مجازی داشته است.

جمعی از کاربران فضای مجازی، تسلط رهبر انقلاب به موضوعات مختلف علمی را مورد اشاره قرار داده و بعضی دیگر نیز با مقایسه برخورد ایشان،‌ بی‌توجهی برخی مدیران نسبت به نخبگان و دستاوردهای آنان را مورد انتقاد قرار دادند. 

سیدمحمدعلی صدری‌نیا، کارگردان این مجموعه مستند با اشاره به تولید سومین قسمت از مستند «غیر رسمی» گفت: هر قسمت از این مجموعه به دلیل آنکه سراغ یکی از دیدارها رفته و با دریچه نگاه جدیدی این جلسات را روایت کرده است، منحصر به فرد است. 

وی ادامه داد: این قسمت دیدار نخبگان با رهبر انقلاب را روایت کرده بود و به همین دلیل از اهمیت بالاتری برخوردار بود و البته سختی‌های زیادی داشت. اهمیت این مستند از این منظر بود که روایت صحیح و دقیق پیشرفت‌های علمی، دستاوردها و … از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود. 

کارگردان مستند «غیر رسمی» درباره دو موضوع اصلی و مهم که در این مستند روایت شده است، گفت: موضوع اصلی که باید بدان توجه می‌کردیم روایت 2 موضوع اصلی بود: اولاً می‌بینید که بسیاری از این نخبگان در شرایط تحریمی کشور دست به کارهای بزرگی زده و قطعات مهم و حساسی که به دلیل تحریم‌ها وارد نمی‌شده است را بومی‌سازی و تولید داخل کردند.

این موضوع را حتماً باید نمایش می‌دادیم. مورد دوم که از زبان این نخبگان روایت می‌شود، ‌کارشکنی‌هایی است که از سوی عده‌ای صورت می‌گرفته و این مسیر را پرزحمت می‌کرده است. بنابراین برای روایت دقیق باید به‌گونه‌ای پیش می‌رفتیم که به هر دو موضوع اشاره دقیقی شود.

خاطره رهبر انقلاب از وزیری که به توان جوانان ایرانی باور نداشت

وی تأکید کرد: موضوع مهم دیگر در ساخت قسمت سوم غیر رسمی اشاره به این مطلب بود که این دیدار تنها یک جلسه با نخبگان از سوی رهبر انقلاب نبوده بلکه دارای سابقه بسیار طولانی است. همان‌طور که در فیلم هم دیدید، این جلسه، اولین دیدار با گروه‌های علمی نبوده و رهبر انقلاب از مدت‌ها پیش سابقه پیگیری امور این نخبگان و فعالیت‌های آنان را داشتند. بنابراین لازم بود که این سابقه را به تصویر بکشیم و با ارائه تصاویری از دیدارهای قبلی آن جلسات را نیز بازخوانی کنیم. 

کارگردان مستند «غیر رسمی» با اشاره به پیگیری‌های رهبر انقلاب از نخبگان علمی کشور گفت: پیشرفت‌های علمی و نخبگان همواره دغدغه رهبر معظم انقلاب بوده و اعتقاد به استعداد ایرانی باور عمیق ایشان است.

گاهی اوقات می‌بینید که شخصیتی سیاسی دیداری را با نخبگان برگزار کرده و تنها می‌خواهد حرف‌های آنان را بشنود اما جلسه‌ای که رهبر انقلاب با نخبگان دارند دارای سابقه‌ای عمیق است. برای مثال در مورد فناوری نانو ایشان یکی از کسانی است که از ابتدا این مسیر را هدایت کرده و آن را به بالندگی امروزش رساندند. 

وقتی بازخوردهای مردم در فضای مجازی را می‌دیدم به نکات قابل توجهی در این زمینه برخورد کردم. اینکه رهبر انقلاب به عنوان عالی‌ترین مقام این کشور به توان علمی و استعدادهای جوانان باور دارند و هر چه توان دارند به کار می‌گیرند تا این مسیر با قدرت پیش رفته و به بالندگی برسد اما در نقطه مقابل برخی مسئولان حضور دارند که به این مسیر باور ندارند.

عمده تلاش آقا این است که نگاه این افراد را نسبت به ظرفیت‌های داخلی تغییر داده و آنان را از وجود چنین نخبگانی باخبر کنند. جمله‌ای که رهبری در این جلسه بیان کردند و در فیلم هم آن را دیدید بسیار پرمعنا بود. ایشان خطاب به نخبگان فرمودند که این جلسه را با دولتی‌ها برگزار کنید چرا که احساس می‌کنم نمی‌دانند فناوری نانو چیست و چه جایگاهی دارد. 

وی در بخش دیگری با اشاره به کتابی که رهبر انقلاب در این دیدار معرفی کردند، گفت: نام این کتاب، «داستان نانو تروا» است و روایتی از توسعه نانو داروی ضدسرطان و تولید این دارو به دست محققین ایرانی است. آقای دکتر محمودرضا جعفری که خود نیز در این جلسه حاضر بود، در کانادا تحصیل می‌کرده و در همان‌جا پیشنهادات بسیار ایده‌آلی برای کار داشته است اما یکی از آشنایان ایشان خطاب به او می‌گوید که به ایران برگردید چون شما در ایران بهتر می‌توانید خدمت کنید.

او به ایران برمی‌گردد و حاصل تحقیقاتش دارویی است که رهبر انقلاب بدان اشاره کردند. جالب است بدانید که در بخشی از دیدار که در مستند پخش نشد،‌ رهبر انقلاب به آقای دکتر جعفری گفتند برای ایشان و آن فردی که باعث شد دکتر جعفری به ایران برگردند دعا می‌کنم. البته مضمون جملات را نقل می‌کنم و شاید عبارتم دقیق نباشد.

مواجهه جالب رهبر انقلاب با یکی از فعالین حوزه نانو

صدری‌نیا درباره سخنان رهبری در این جلسه با موضوع توان موشکی کشور گفت: یکی از بخش‌های مستند که بسیار هم مورد توجه قرار گرفت و در فضای مجازی دست به دست شد اشاره رهبر انقلاب به توانمندی موشکی کشور بود. رهبری اشاره کردند که این توان در کشور وجود دارد که برد موشک‌هایمان را تا 5 هزار کیلومتر افزایش بدهیم اما من خواستم که این عدد فعلاً تا 2 هزار کیلومتر بماند.

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید