محمد خزاعی مطرح کرد: برای فیلم‌های سخیف و مبتذل مجوز صادر نمی‌کنیم

به گزارش راه‌نوشت، به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی با حضور در مجلس شورای اسلامی گزارشی از وضعیت، مشکلات و چالش‌های سینما، موضوعاتی همچون محتوای ضعیف فیلم‌های تولید شده، تحول در سینمای کشور، قدرت حاکمیت غیررسمی در عرصه هنر، نظارت همراه با برنامه‌ریزی از طرف وزارت ارشاد، تعیین بسته زمانی مشخص شده برای رسیدن به اهداف، حفاظت از فرهنگ در قالب سینما، همچنین حمایت از فیلمسازان انقلابی، مشکلات معیشتی هنرمندان در دوران کرونا، بیمه هنرمندان و اصلاح آیین‌نامه سازمان سینمایی و ضرورت‌های پیش رو به اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

خزاعی با بیان اینکه حوزه سینما پرچالش‌ترین حوزه مدیریتی در عرصه فرهنگ و هنر است عنوان کرد: بدون شک، رسانه سینما بسیار تاثیرگذار، نافذ، رخنه گر و جهت بخش است و به دلیل گستره اثرگذاری و کارکردهای اجتماعی و فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است. برغم شناخت و تجربه‌های ملموس قبلی، طی یک ماهه اخیر با همکارانم در قالب کارگروه‌های تخصصی و شوراهای راهبری روی مشکلات و چالش‌های سینما به صورت متمرکز، مطالعه، آسیب‌شناسی و ظرفیت‌شناسی کردیم، کوشیدیم پی ببریم چرا با توجه به تغییر مدیران در دوره‌های مختلف در این حوزه چندان شاهد تحول و جهش نیستیم.

لزوم بازنگری در آیین‌نامه‌ها

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به لزوم بازنگری و تغییر در آیین‌نامه‌های ساخت و تولید، ارزشیابی، تحلیل حوزه‌های عملکردی و ساختارها و انطباق با الزامات و مقتضیات فرهنگی کشور افزود: چهار دهه بر مدار پیشین حرکت کردیم. هنوز، آیین‌نامه‌های ساخت و نمایش ما بر اساس مصوبات سه دهه قبل است و قطعا، در این زمینه نیاز به تغییر داریم.

وی با اشاره به منابع و اعتبارات محدود سینما یادآور شد: به میزان تاثیرگذاری این رسانه و انتظار جامعه و مسئولان، متاسفانه منابع سینمای کشور بسیار ناچیز است. گردش مالی سینما نسبت به بسیاری از مشاغل و اصناف اساسا، به چشم نمی آید و پشتیبانی از تولید سینما به منابع و ظرفیت‌های بزرگ‌تری نیاز دارد.

به گفته وی، در جهان امروز و در متن کشمکش رقابت و مواجهه با غرب بیش از همیشه به تکیه بر کلان ارزش‌های انسانی، اخلاقی، انقلابی و اسلامی بر بستر سینما نیازمندیم.

خزاعی با اشاره به اینکه سینمای ایران از استعدادها و نیروهای انسانی خوبی برخوردار است، بیان کرد: با همین امکانات کم و بودجه اندک هم، خوشبختانه، سینمای ایران سربلند است و فیلمسازان آثار خوبی را تولید کردند و نقش مهمی در معرفی فرهنگ ایران به دنیا داشته اند و افتخارات زیادی کسب کردند.

وظیفه ما صیانت از هنرمندان و سینماگران است

وی با بیان اینکه سینمای ایران در کنار رشد علمی و نظامی مهمترین شناسه و شاخصه بین المللی ما است گفت: این بدان معنا نیست که به نقطه ایده ال و مطلوب رسیده‌ایم. بخشی از تولیدات سینمایی، قابل دفاع نیستند و در شان یک خانواده ایرانی و مسلمان نیست. قطعا، از این پس، به آثار ضعیف و سخیف پروانه ساخت و نمایش نمی‌دهیم زیرا سینمای ایران سینمای فرهنگی، اندیشه محور و سینمای خانواده مدار است.

خزاعی تاکید کرد: مسیر پیش روی سینما بسیار امیدوار کننده است و با توجه به برنامه‌ریزی‌ها، تعاملات و افق‌های پیش بینی شده در چهار سال آینده در حوزه تولید، حمایت از سینماگران و توسعه زیر ساخت‌های سینما اتفاق‌های خوبی خواهد افتاد.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه مردم دوست دارند فیلم سالم ببینند و تلاش خواهیم کرد که این خواسته برآورده شود، گفت: ما مخالف فیلم در حوزه های سیاسی یا ژانرهای دیگر نیستیم اما دیگر در میان آثار تولیدی، فیلم مبتذل نخواهیم داشت. اگر چه سازمان سینمایی الان با انبوهی از تولیدات دپو شده مواجه است که باید مشکلات و اشکالات آن ها مدیریت شود اما در دولت جدید هیچ مجوزی برای ساخت فیلم‌های سخیف و مبتذل صادر نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه در زمینه صدور مجوز ساخت و اکران با هنرمندان شفاف خواهیم بود، ادامه داد: اگر طرحی دارای ایراد است در صورت اصلاح کامل، مجوز ساخت خواهد گرفت و با این روش دیگر کارگردان و سازندگان فیلم بعد از ساخت اثر گرفتار موانع و آسیب نمی شود.

خزاعی تاکید کرد که وظیفه ماست که هم از هنرمندان و شرایط سینما و هم از گفتمان انقلاب صیانت کنیم.

خانواده؛ محور چشم‌انداز سینمای ایران در سال پیش‌ رو

وی از اصلاح آیین‌نامه‌های شوراهای مختلف، موسسات و جشنواره خبر داد و افزود: احیای سینمای خانواده محور را از جمله ماموریت‌های مهم سازمان سینمایی در دوره جدید می دانم، می‌توان چشم انداز سینمای ایران در سال ۱۴۰۱ را تحقق سینمای خانواده محور، قصه گو و اخلاق مدار دانست.

ضرورت بازسازی و تحول سینما، لزوم حرکت بر ریل انقلاب و ایجاد تحرک انقلابی در همه بخش‌های سینما و هنر در راستای نقشه راه بیانیه گام دوم انقلاب، تحول ساختارها، تقویت نیروی انسانی جدید، توجه جدی به مضامین انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، دیپلماسی فرهنگی و منافع ملی و حمایت از فیلم های اجتماعی و کمدی با مضامین سالم و خانواده محور از جمله گزاره های مورد تاکید رئیس سازمان سینمایی در این گزارش بود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آسیب های کرونا یادآور شد: کرونا به سینما و نمایش فیلم ها مانند دیگر فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی ضربه زده است، متاسفانه تعداد زیادی از سینماگران در این ایام دچار آسیب شدند.

وی با انتقاد از فضاسازی اشتباهی که درباره میزان درآمد اهالی سینما و همچنین مباحث مالیاتی پیرامون دستمزدها مطرح شده است، بیان داشت: واقعیت این است که تنها چند سلبریتی محدود و انگشت‌شمار، شاید وضعیت مالی خوبی داشته باشند و بیش از نود و پنج درصد فعالان صنوف مختلف هنری و سینماگران فاقد فعالیت مستمر شغلی در طول سال هستند و با مصائب بیکاری، فقر، فقدان ثبات اقتصادی و رفاه نسبی دست و پنجه نرم می‌کنند.

خزاعی ادامه داد:‌ قوانین مالیاتی نباید به شکلی باشد که معیشت اکثریت قریب به اتفاق سینماگران که درآمد خوبی ندارند را تضعیف کند.

لزوم توجه به شهرستان‌ها

رئیس سازمان سینمایی با تاکید بر تمرکززدایی از تهران و لزوم توجه به شهرستان‌ها و تحقق عدالت فرهنگی گفت: یکی از مراکز مهم سینمایی فعال در شهرستان‌ها در حال حاضر دفاتر انجمن سینمای جوانان است. متاسفانه این دفاتر امکانات خوبی ندارند و نیاز است برای حمایت از استعدادها و ظرفیت های شهرستان ها و استان ها تقویت شوند و برای تقویت آنها باید منابع و بودجه مکفی درنظر گرفته شود.

وی ادامه داد: از ما انتظار می‌رود تا حداقل در سال در استان‌ها ۲۰ فیلم با موضوعات مختلف ساخته شود و این امر نیاز به بودجه مشخصی دارد. حمایت و همراهی با خانواده فرهنگ، هنر و رسانه کشور و کمک به توسعه و تعالی فرهنگ به عنوان یکی از مهمترین منویات مقام معظم رهبری ضرورتی ملموس و اجتناب‌ناپذیر است که با بازنگری و شناسایی حفره‌ها و ایرادات این میسر هموار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید