فراستی: «عنکبوت مقدس» مفلوک، حقیر، بی‌وطن و بی‌همه‌چیز است + فیلم

مسعود فراستی در نشست سیر و تحول رسانه‌ای انقلاب اسلامی به سوالات حاضران در مورد فیلم عنکبوت مقدس و جایزه این فیلم در جشنواره فیلم کن پاسخ داد.

به گزارش سایت راه‌نوشت، مسعود فراستی منتقد سینما در نشست سیر و تحول رسانه‌ای انقلاب اسلامی که به مناسبت چهلمین روز درگذشت نادر طالب زاده در شهر زنجان برگزار شد، به سوالات حاضران در مورد فیلم عنکبوت مقدس و جایزه این فیلم در جشنواره فیلم کن پاسخ داد.

فراستی در بخشی از این نشست درباره‌ی واکنش‌ها به فیلم عنکبوت مقدس گفت: « عنکبوت مقدس در بین 24 فیلم کن، 24امین هست. یعنی اصلا قابل این نبوده که یک نقد دو خطی برای آن بنویسند. جایزه بهترین بازیگر زن را به این دلیل دادند که این خانم تحت تعرض بوده در ایران و به همین دلیل هم رفته. چون بشه قلابی می تو. دفاع قلابی از زن قربانی علت این جایزه بوده و دهن کجی به ما.»

وی افزود: «یک بار گفتم اینجا هم می‌گویم؛ این اثر اصلاً فیلم نیست که به آن جبهه می‌گیرید. این یک اثر مفلوک، حقیر، بی‌وطن و بی‌همه‌چیز است. پس غلط کرده که بتواند به امام رضا توهین کند. اصلاً در این حد نیست. از این رو این اندازه حساسیت هم نیاز نبود.»

فراستی در پاسخ به سوال یکی از حاضران که واکنش وجدان جمعی را به او متذکر شد، در پاسخ گفت: «وجدان جمعی آبادان است نه جشنواره فیلم کن.»

این منتقد سینما گفت: بعد از چهار دهه هنوز به سینمایی نرسیده‌ایم که بتوانیم بگوییم سینمای ما سینمای مردم و انقلاب است و سینما نداریم و فقط چندین فیلم خوب وجود دارد که عمدتاً راجع به جنگ است، همانند مجموعه روایت فتح، دیده‌بان، مهاجر و … که خوشبختانه فیلم «موقعیت مهدی» که بوی آوینی و روایت فتح را می‌دهد نیز جزو فیلم‌های خوب بود.

وی تصریح کرد: ما در هیچ زمینه‌ای فرهنگ نقد نداریم و همین فرهنگ ما را عقب انداخته است و هنوز در گام‌های اولیه و در حال آزمون و خطا هستیم.

فراستی با انتقاد از اینکه این آزمون و خطا همچنان در سینمای ما ادامه دارد و بها ندادن به نقد‌های سینمایی از دیگر مشکلات ماست، افزود: متاسفانه فرهنگ نقد در بحث سیاست، اقتصاد و هنر را برنمی‌تابیم و همین موضوع موجب عقب ماندگی ما می‌شود، چرا که چیزی بیرون از نقد اتفاق نمی‌افتد.

این مترجم و منتقد سینما ادامه داد: فرماندهان شاخص در جنگ بسیار داریم ما افرادی داریم که می‌خواهیم با آن‌ها زندگی کنیم و فیلم ساز با خودآگاه و ناخودآگاه این شخصیت مانوس می‌شود و همین موجب می‌شود تا آن شخصیت فرم بگیرد و به همان میزان می‌توان کاراکتر را به نمایش درآورد.

وی افزود: هیچ چیزی بیرون از نقد اتفاق نمی‌افتد و پرسش و نقد باید کرد تا بتوان قدم برداشت وگرنه در این دایره بسته گفتمان فرهنگی درجا خواهیم زد، امروز بی‌خود نگوییم وضعیت ما خوب است، وضعیت ما در فرهنگ بد است.

سردبیر مجله فرم و نقد با بیان اینکه در حال تکرار گذشته هستیم؛ البته گذشته را نمی‌توانیم تکرار کنیم، بلکه از آن عقب می‌رویم، گفت: نادر طالب‌زاده پیش از اینکه هنرمند باشد، آدم سیاسی حرفه‌ای با رسانه بود و هیچ کسی اندازه نادر طالب‌زاده آدم رسانه‌ای انقلاب ما نبود.

وی افزود: ما تا محفل‌هایی را نداشته باشیم که بحث نظری در آن باشد و آرام آرام با زحمت این‌ها بارور شوند به جایی نخواهیم رسید، ما آدم اساسی داریم، اما این‌ها دستشان به جایی بند نیست.

فراستی گفت: من همینجا پیشنهاد می‌کنم که در زنجان یک گروه مستندسازی از افرادی که علاقه‌مند و وارد به کار هستند تشکیل شود و وزیر هم بیاید از شما حمایت کند، اما برای راه‌اندازی این گروه باید محفل‌های هفتگی داشته باشید و در آن مستند‌های خوب جهان و ایران از جمله نادر را ببینید.

منبع: فارس

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید