سهم مردم از تئاتر و کنسرت 5 درصد و از سینما 19 درصد / آمار قابل تأمل وضعیت فرهنگی کشور در جلسه شورای عالی هنر / زمان سم زدایی سینمایی فرا رسیده ؟

آقای فراهانی، کارشناس مسائل فرهنگی و از اعضای تدوین پیش‌نویس سند توسعه هنر در جلسه دوم شورای هنر که به ریاست سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر آموزش و پرورش، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و تعدادی دیگر از مدیران و کارشناسان نهادهای فرهنگی هنری به صورت مجازی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد در تشریح بررسی وضعیت اجرای نمایش و موسیقی در کشور تأکید کرد: عناوین نمایش حدود ۱.۵ برابر و تعداد دفعات نمایش ۲.۶ برابر و تعداد تماشاگران بیش از ۷ برابر بین سال‌های ۸۵ تا ۹۷ رشد داشته است که نشان‌دهنده افزایش قابل توجه استقبال مردم از تئاتر و هنرهای نمایشی است. در این چارچوب وضعیت اجرای صحنه‌ای موسیقی در کشور و فعالیت خانه‌های مد مورد بررسی قرار گرفته، که آمار نشان می‌دهد تعداد اجراهای صحنه‌ای و صدور مجوز برای خانه‌های مد افزایش قابل توجهی داشته است. در این راه تصدی‌گری غیرضروری دولت در فعالیت‌های هنری و کمبود نهادهای توانمند در بخش خصوصی به عنوان یکی از چالش‌ها در بررسی وضعیت نهادها، مدیریت و برنامه‌ریزی در بخش هنر مطرح است.

سهم مردم از تئاتر و سینما چقدر است!؟

فراهانی در تشریح بررسی وضعیت موجود بودجه بخش هنر و سهم مردم از تئاتر و سینما اظهارداشت: در سال ۱۳۹۷، تنها ۲.۵ درصد از کل بودجه عمومی دولت، سهم امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری بوده است. در مورد بررسی وضعیت موجود دانشجویان بخش هنر نیز باید به این نکته اشاره کنم که در سال ۱۳۶۷، تعداد دانشجویان رشته هنر از ۵،۶۳۰ نفر به ۲۹۶،۱۱۰ نفر در سال ۱۳۹۷ رسیده است. اما در نظام آموزشی هنر، صنفی و تأمین اجتماعی برای فارغ‌التحصیلان بخش هنر ضعیف است و اشتغال به کار غیرمتناسب با تحصیلات و تخصص بسیاری از اهالی هنر بسیار زیاد مطرح است. از سوی دیگر در این چارچوب فرهنگ هنر با شاخص‌های مختلفی بررسی شد و طبق تحقیق انجام شده در سال ۱۳۹۶، افرادی که مورد بررسی قرار گرفتند ۹۵ درصد اعلام کردند که به تئاتر و کنسرت نرفته‌اند، همینطور ۸۱ درصد سینما نرفته‌اند. در گام چهارم و پنجم نیز راهبردها، طرح‌ها و پروژه‌های مربوط به توسعه هنر در اسناد بالادستی و برنامه‌های راهبردی توسعه فرهنگ و در سایر کشورها مورد بررسی قرار گرفته است.

 

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید