زنان جنگیدند تا حجاب باقی بماند / روایت هایی از تولید فیلم کوتاه مستوره

نشست خبری فیلم کوتاه «مستوره» با حضور «الهام هادی‌نژاد» کارگردان، «مرتضی علایی» مجری پروژه و «بهار نوحیان» بازیگر این فیلم برگزار شد.
مرتضی علایی مجری پروژه فیلم داستانی «مستوره» در ابتدای این نشست خبری در سخنانی گفت: کار سنگینی را در قیاس با فیلم کوتاهی که ساختیم انجام دادیم. کارساختن در حوزۀ حجاب مشکلات خاص خود را دارد؛ اما ما با یک تیم خوب کار کردیم و نتیجۀ خوبی را هم در انتها گرفتیم.
وی افزود: ساخت فیلم داستانی «مستوره» از یک ایده شروع شد. پیش تولید این فیلم دو ماه طول کشید و آذرماه سال گذشته تولید آن به پایان رسید و از اواخر سال گذشته وارد مرحلۀ اکران و نمایش آن شدیم.
در ادامۀ این نشست، «الهام هادی‌نژاد» کارگردان فیلم داستانی «مستوره» در سخنانی، گفت: ایده اولیه ساخت این فیلم از یک حکایت شروع شد. ما در ساخت فیلم داستانی «مستوره» سعی کردیم تا زندگی یک روز از یک زن را که در مخالفت با کشف حجاب در خانه بست‌نشینی کرده را به مخاطبان نشان بدهیم. البته در جریان پخش فیلم گاهی صحنه‌ها آنقدر تند پیش می‌رود که ما می‌گوییم چرا این اتفاق‌ها رخ نمی‌دهند.
هادی‌نژاد ادامه داد: ما در واقع با ماجرایی که زندگی این زن را به چالش می‌کشد این فیلم داستانی را ساختیم. زیرا این خانم نیت به بست‌نشینی کرده بود. در واقع زنان آن زمان نسبت به زنان امروز بسیار متفاوت بودند. البته سوژۀ «مار» هم در این فیلم روایتگر نگاهی درونی و فلسفی به داستان دارد که ما را به چالش می‌کشد.
این کارگردان تصریح کرد: در این فیلم می‌بینیم که به دلیل سوژه، حتی یک جاهایی داستان «مار» هم به دست فراموشی سپرده می‌شود. اما آنجایی که بچه فیلم به سرداب می‌رود مجدداً داستان «مار» مطرح می‌شود.
بهار نوحیان بازیگر فیلم داستانی «مستوره» نیز در تکمیل صحبت‌های کارگردان اثر گفت: الهام هادی‌نژاد کارگردان فیلم داستانی «مستوره» توضیحات بسیار خوبی درمورد سوژه فیلم به من دادند که به من کمک کرد تا نقش خود را به‌خوبی بازی کنم. درواقع بازی خوب من در این فیلم به‌دلیل کمک‌های کارگردان کار بود.
مرتضی علایی مجری این پروژه در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: زمانی که ما لوکیشن محدودی داریم و پاشنه آشیل فیلم قصه آن است، کار خیلی دشوار می‌شود. درمورد محل فیلم‌برداری نیازمند مکانی بودیم که ویژگی‌های خاصی از قبیل اشراف‌داشتن به نقاط مختلف یک خانه را داشته باشد. لوکیشن فیلم داستانی «مستوره» در شهر قم و در نزدیکی خانۀ ملاصدرا قرار دارد.
وی افزود: کار بازسازی این خانه یک ماه‌ونیم طول کشید و تمامی تیم ساخت این فیلم داستانی به‌هم کمک کردند تا کار به‌خوبی انجام شود. درمورد جلوه‌های ویژه هم با این بودجه‌ای که از آن برخودار بودیم این توقع را نمی‌توانستیم داشته باشیم که تولید بزرگی انجام بدهیم.
الهام هادی‌نژاد کارگردان فیلم کوتاه «مستوره» در بخش دیگر این نشست خبری گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم ماجرای کشف حجاب در دورۀ رضاخان یک برهه مهمی از تاریخ کشور است. واقعیت این است که زنان کشور جنگیدند تا حجاب باقی بماند.
وی افزود: مقام معظم رهبری در سخنان خود گفتند که باید درباره ماجرای کشف حجاب فیلم‌هایی ساخته شود و من این فیلم را با افتخار ساختم چون در آن زمان زنانی بودند که در ماجرای کشف حجاب اجباری ایستادگی کردند و آسیب‌های فراوانی را هم متحمل شدند.
مرتضی علایی مجری این پروژه نیز در انتهای این برنامه در سخنانی گفت: ماجرای کشف حجاب اجباری به سفر رضاشاه به ترکیه و ملاقات او با آتاتورک برمی‌گردد که ما بعد از این بازدید چند صد کشته در مسجد گوهرشاد دادیم و این وقایعی بود که در تاریخ کشور ما اتفاق افتاده است.

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید