روایت غدیر خم در سریال «سلمان فارسی» / پیش‌بینی زمان شروع پخش سریال

گفته می‌شود ماجرای غدیر خم هم در سریال «سلمان فارسی» روایت خواهد شد.

به گزارش راه‌نوشت، این روزها کاروانِ‌ سریال «سلمان فارسی» به شهرک‌های سینمایی و تلویزیونی تهران رسیده و فیلمبرداری فصلِ بیزانس رو به پایان است. پیگیری‌ها نشان می‌دهد فرهاد اصلانی، علیرضا شجاع‌نوری (بازیگر سلمان فارسی) و خیلی از بازیگران یونانی را جلوی دوربین خود دارد.

در آستانه شروع فصل ایرانِ سریال «سلمان فارسی» که احتمالاً اواخر شهریور ماه آغاز می‌شود، بحثِ حضور بازیگرانِ «مختارنامه» در این پروژه داغ شده است. نامِ رضا کیانیان، محمدرضا شریفی‌نیا، حسن پورشیرازی، مهدی فخیم‌زاده، عنایت شفیعی، محمد فیلی، فریبا کوثری، جعفر دهقان، بهرام شاه‌محمدلو، ویشکا آسایش، شهرام حقیقت‌دوست، شهرام عبدلی و محمد صادقی به چشم می‌خورد. حتی خود مرحوم سیامک اطلسی قبل از ابتلا به کرونا و در جریانِ بازی در سریالِ شبکه سه سیما، در گفت‌وگویی گفته بود قرار است در این سریال ایفای نقش کند. 

چقدر این گمانه‌زنی‌ها واقعیت دارد؟

پیگیری‌ها نشان می‌دهد داود میرباقری بسته به موضوعی که پیش می‌آید سراغِ بازیگران می‌رود و خیلی با وسواس و ظرافت این کار را دنبال می‌کند. بارها در آثارِ گذشته‌اش دیده شده که از بازیگرانِ قدیمی خود استفاده می‌کند. عمده تیمِ بازیگران سریال «امام علی(ع)» در «مختارنامه» و عمده بازیگران این سریال در «شاهگوش» حضور داشتند. تا اینجای کار هم فرهاد اصلانی یکی از نقش‌های مهمِ این سریال را برعهده دارد. اما در سریال «سلمان فارسی» به جهت متفاوت بودنِ فضایِ کار، احتمالاً میرباقری بیشتر سراغِ بازیگران خارجی، تئاتری و کمتر از قدیمی‌های خودش بهره ببرد.

قدیمی‌هایی که برخی از آنها به لحاظ فیزیکی و جسمانیِ از قوتِ قبل برخوردار نیستند؛ نمونه بارزِ آن رضا رویگری که مدت‌ها است به علتِ سکته مغزی قادر به حضور در کارهای تاریخیِ بیگ‌پروداکشن نیست. یا بازیگرانی مثلِ سیامک اطلسی که فوت کرده‌اند. باید دید بخشی از این بازیگران که گمانه‌زنیِ رسانه‌ای شده همچون محمدرضا شریفی‌نیا که همیشه با داود میرباقری بوده یا رضا کیانیان در فصلِ ایرانِ سریال «سلمان فارسی» حضور پیدا خواهند کرد یا خیر؟

زمان شروع فصل ایران

قرار است داود میرباقری و همکارانش با بستنِ پرونده بیزانس تا اواخر شهریورماه واردِ فیلمبرداری فصلِ ایران شوند. سریالی که به زندگی و زمانه یارِ ایرانی پیامبر اسلام(ص) می‌پردازد از سه فصل دوران ایران ساسانی، امپراطوری بیزانس و حجازِ صدر اسلام برخودار است و به جهت آماده بودن فضایِ کار، کارگردان روایت «سلمان فارسی» را از بیزانس، آغاز کرد.

سریال در دو بخش کودکی سلمان تا رحلت پیامبر(ص) و بازگشت سلمان به مدائن طراحی شده است.

البته میرباقری  در حاشیه ضیافت افطار رئیس سازمان صدا و سیما این خبر را داده بود که به تصویربرداری اواخر دوره بیزانس رسیده‌ایم و قرار است که از اول مهر 1401 وارد فصل اول سریال که فصل ایران است، شویم.

تصویربرداری «سلمان فارسی» از زمستان سال 1398 در کویر شهداد کرمان و جزیره قشم آغاز شد و بارها به دلیل شرایط کرونا متوقف شد و تاکنون در لوکیشن‌های مختلفی مانند شاهرود، شهرک غزالی، سمنان (شاهرود)، جلفا، شهرک سینمایی نور قم، سواحل مازندران، جزیره قشم و… فرآیند تولید سریال انجام شده است.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد قرار است طراحی صحنه بخش ایران را «عباس بلوندی» برعهده داشته باشد.

پیش‌بینی شده در فصل‌بندی این بخش از داستان سریال «سلمان فارسی» از تولد روزبه (سلمان) تا پیش از وفات پیامبر اسلام (ص) روایت شود و تا 1405 آماده پخش شود.

تاکنون بازیگرانی همچون فرهاد اصلانی، داریوش فرهنگ، محمدرضا هدایتی، احترام برومند، رامونا شاه، علی دهکردی، مرحوم چنگیز جلیلوند، مهدی فقیه، محمدجواد جعفرپور، علیرضا مهران، چند بازیگر خارجی و حدود 1500 بازیگر تئاتری و بومی جلوی دوربین این سریال رفته‌اند.

روایت ماجرای غدیر خم در سریال سلمان فارسی

گفته می‌شود که ماجرای غدیر خم هم در سریال «سلمان فارسی» روایت خواهد شد. البته هنوز مشخص نیست که تمهیدات «میرباقری» برای روایت داستان‌های سلمان فارسی در 40 قسمت پیش‌بینی شده چیست؟ آیا سریال در ماجرای غدیر به پایان می‌رسد و یا تا رحلت پیامبر اکرم (ص) ادامه پیدا خواهد کرد؟

حتی شاید در صورت لازم، فصل دومی هم برای ساخت داستان‌های دیگر زندگی و احوالات «سلمان فارسی» درنظر گرفته شود؛ آیا سریال تا رحلتِ پیامبر اکرم(ص) پیش خواهد رفت یا در ماجرای غدیر به پایان برسد؟ باید دید که «داود میرباقری» در روایت 40 قسمتی‌اش، احوالات این صحابه پیامبر را از کجا به کجا می‌رساند؟ 

مرقد مطهر سلمان فارسی صحابی ایرانی پیامبر اکرم(ص) و از یاران حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در 30کیلومتری جنوب‌شرقی شهر بغداد در شهر مدائن قرار دارد؛ کنار حرم سلمان فارسی مرقد طاهر فرزند امام محمدباقر(ع)، مرقد عبدالله‌بن جابر انصاری و مرقد حُذَیفة‌بن ایمان قرار دارند، سلمان فارسی(ع) در تاریخ هشت صفر سال 36 هجری قمری درگذشت.

منبع: تسنیم

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید