خانه خانه1-3 داستان‌هایی ناگفته از دفاع مقدس

داستان‌هایی ناگفته از دفاع مقدس

به گزارش سایت راه‌نوشت؛ هشت سال دفاع مقدس، صحنه اتفاقات شگرفی است که به جرئت می‌توان گفت در تاریخ بی‌مانند است. جنگی که بستری شد برای رشد انسان‌هایی بزرگ و دوست‌داشتنی که داستان‌هایشان، باعث مباهات تاریخ و به خصوص تاریخ جنگ‌های بشریست.

در اینجا به مناسبت هفته دفاع مقدس، چند مستند که به مسائلِ کمتر پرداخته شده در جنگ می پردازد را معرفی می کنیم:

شهرک دارخوین 

مستند «شهرک دارخوین»، به معرفی این شهرک به عنوان مقر ثابت رزمندگان اصفهانی در دوران دفاع مقدس می‌پردازد.

حاج مهین

مستند «حاج مهین» درباره زندگی مهین طالبی انارکی است که در دوران دفاع مقدس در پشت جبهه مشغول کمک رسانی بوده است.

استاد مرتضی

این مستند روایتی است از زندگی شهید ماشالله استاد مرتضی از شهدای اطلاعات و عملیات سپاه. این مستند روایت کوتاهیست از  زندگی ایشان و یارانشان.

خطوط زرین

مستند «خطوط زرین»، به بررسی نقش راه آهن جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس می پردازد. این مستند نیم ساعته ساخته عباس صالح مدرسه ای می باشد.

عبد بطاط

مستند «عبد بطاط»، پیرامون عکاسی است که در ماه‌های آغازین تهاجم عراق به ایران، وقتی خرمشهر پس از سی و چهار روز مقاومت به دست دشمن افتاد، به همراه ارتش بعث عراق  وارد خرمشهر شد و … 

وقتی آمد

مستند «وقتی آمد»، روایتی از حضور میدانی رهبر معظم انقلاب در عملیات شکست حصر آبادان می‌باشد. مستندی کوتاه درباره حضور رهبر آینده ایران در میدان نبرد.

از غرق آباد تا جوشن 

مستند «از غرق‌آباد تا جوشن»، به سرگذشت جوانی می‌پردازد که بعد از تحصیل در ایتالیا با ناوچه جوشن به پهنه‌ی خلیج فارس می‌پیوندد. او در درگیری ناوچه جوشن با ناوگان نیروی دریایی آمریکا در فروردین ۶٧حضور دارد اما …

اتاق جنگ

برخی مسئولین بلند پایه کشور می کوشند تا در مستند اتاق جنگ به چند سوال کمتر مطرح شده درباره جنگ پاسخ دهند و آنها را روشن سازند. این مستند یک ساعت و نیمه، ساخته مصطفی حریری است.

AM ردیف ۱۶۰۰، رادیوی ندای قم

مستند«AM ردیف ۱۶۰۰، رادیوی ندای قم»، داستان چگونه شکل گرفتن رسانه‌های دیجیتال و رادیو محلی ندای قم است. هنگام بمباران‌های رژیم بعثی و نبود سیستم وضعیت اعلام قرمز در این استان، در سال ۱۳۶۵ رادیو ندای قم با تلاش گروهی از جوانان انقلابی تاسیس شد …

جهت تماشای این مستندها می‌توانید به سایت عماریار به نشانی Ammaryar.ir مراجعه کنید.

نویسنده: مریم تقی‌زاده

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید