جشنواره عمار جمع بین فرم و محتواست/ قهرمان «کشور کوچک من» کیست؟

«علیرضا باغشنی» که با مستند «کشور کوچک من»، توانست فانوس یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در بخش مستند «جنگ اقتصادی» را از آن خود کند، در خصوص اثرش گفت: این کار به سفارش برنامه «بزرگراه همت» شبکه افق تولید شد. اگرچه آقای حسن غلامی را که محور این مستند هستند از چند سال قبل می‌شناختم و دوست داشتم درباره ایشان کاری بسازم ولی شرایطی فراهم نشده بود تا اینکه با پیشنهادی که صورت گرفت، پژوهش و تولید این کار را کلید زدم.

وی افزود: حسن غلامی خودش در حاشیه شهر مشهد ساکن بوده است اما بعدا به روستایش بر می‌گردد و آنجا ایجاد شغل می‌کند و همین باعث می‌شود که کسانی که از روستا کوچ کرده‌اند به آنجا بازگردند و روستا مثل قبل رونق بگیرد.

نقاط قوت جشنواره عمار

باغشنی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقاط قوت جشنواره عمار اظهار داشت: عمار یک تفاوت اساسی با سایر جشنواره‌ها دارد. جدای از اینکه یک جشنواره است، فرصتی است برای تجدید قوا، یعنی فیلمسازها یک نگاه معنوی به آن دارند و عمار برای آنها به عنوان حامی ایفای نقش می‌کند.

این کارگردان سینمای مستند تصریح کرد: عمار محملی است برای فیلمسازهای تازه‌کار. چون در جشنواره‌های دیگر فرم برایشان در اولویت است. به‌طوری‌ که اگر یک فیلم با محتوای عالی تهیه کنید ولی فرم مشخصی نداشته باشد یا حداقل‌های فرم را رعایت نکرده باشد، بالا نمی‌آید. ولی یک فیلم بسیار کثیف را که علیه انقلاب و اسلام است را به صرف اینکه نکات فنی در آن رعایت شده است مورد تقدیر قرار می‌دهند. ولی عمار جمع بین فرم و محتواست.

عمار مشوق من در دوران آماتوری بود

وی اضافه کرد: من خودم اولین کارم را در سال 92 برای عمار فرستادم. زنگ زدند و گفتند قرار است در سینمافلسطین اکران شود. این تشویق بزرگی برای من بود. همین که فیلمم در سینمافلسطین اکران شد، بتی بود که برای من شکسته شد. فیلمی که من با یک دوربین هندی‌کم ساخته بودم، دیده شد و همین حمایت باعث شد من بتوانم فیلم‌های بعدی‌ام را بسازم. در دوره پنجم جشنواره عمار، توانستم فانوس جشنواره را بگیرم و همین تشویق بیشتری بود برای اینکه وارد فضای حرفه‌ای بشوم. سال بعد آن دومین جشنواره را هم گرفتم و پارسال فانوس سوم. همین فرآیند باعث شد ما روی روال بیفتیم و از آب‌وگل دربیاییم. این جریان برای فیلمسازهای دیگر هم عامل تشویق و رشد و پیشرفت بوده است.

باغشنی ادامه داد: من در سال‌های قبل برای آموزش فیلمسازان بخش «فیلم ما» اعلام آمادگی کردم و به نظرم لازم است بخش آموزش، بیشتر از قبل در جشنواره عمار جدی گرفته شود. اگر فرآیند جشنواره طوری باشد که هر فیلمساز آماتور را به سه فیلمساز مطرح وصل کند طوری که زیر چتر حمایت اینها بال و پر بگیرند و از آب‌و‌گل دربیایند، خیلی مؤثر واقع می‌شود.

باغشنی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اکران‌های مردمی جشنواره عمار و ضرورت گسترده کردن هر چه بیشتر آن توسط فعالان فرهنگی شهرستان‌ها، درباره آنلاین شدن اکران‌های امسال جشنواره تصریح کرد: اکران‌های آنلاین، اتفاق مثبتی بود که امسال شاهدش هستیم. هر چند که وضعیت جشنواره عمار سال‌های قبل هم از جشنواره‌های دیگر بهتر بود. جشنواره‌ای که مثلا فقط در یک سینمای تهران اکران دارد، برای کسی که شرایطش را ندارد عملا امکان حضور در جشنواره وجود ندارد، اما جشنواره عمار به مدد اکران‌های مردمی اوضاع را به مراتب بهتر از دیگر جشنواره‌ها مدیریت کرده بود اما الان، اکران‌های آنلاین این دسترسی را دو چندان کرده است و این حُسن این اکران‌ها است.

با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، برندگان بخش‌های مختلف جشنواره مردمی فیلم عمار در طول ایام برگزاری و در ویژه‌برنامه تلویزیونی جشنواره، معرفی و تقدیر می‌شوند. این برنامه هر شب از ساعت 21 از شبکه افق پخش می‌شود.

همچنین آثار منتخب جشنواره نیز در بخش‌های «مستند»، «داستانی»، «پویانمایی»، «نماهنگ»، «فیلم ما» و «کلیپ و موشن‌گرافیک»، از 11 تا 19 دی از طریق سایت عماریار به نشانی Ammaryar.ir به نمایش درمی‌آیند. تماشای این آثار که به مدت 24ساعت در سایت، نمایش داده می‌شود، بدون هزینه حق اشتراک و رایگان است و اینترنت مصرفی هم برای مخاطبان نیم‌بها حساب می‌شود.

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید