جسارت رسانه ملی برای نمایش معضلات محیط‌زیستی با مستند «زخم اروند»/ آیا این حرکت صداوسیما ادامه دار است؟

به گزارش راه نوشت، چندی پیش مستند «زخم اروند» به کارگردانی محمدرضا محمدی‌نجات از شبکه مستند سیما پخش شد. این مستند نگاهی متفاوت به تنش آبی ایجاد شده در منطقه اروند کنار در جنوب کشورمان داشت و این معضل را به صورتی دقیق مورد بررسی قرار داد.

منطقه اروند کنار در مرز ایران و عراق و در جنوب خوزستان واقع شده است، کاهش حجم آب ورودی به رودخانه‌‌ای که در این منطقه قرار دارد و کشاورزان منطقه از وجودش ارتزاق می‌کنند، زمینه‌ساز فاجعه‌ای محیط زیستی شده است، بدین صورت که به دلیل کاهش سطح آب رودخانه ، آب دریا وارد آن شده و در نتیجه آب شیرین، شور شده است. ورود این آب شور به زمین‌های کشاورزی اطراف باعث ایجاد خسارت‌های عمده‌ای به کشاورزان این منطقه شده است ، چرا که بسیاری از زمین‌های زراعی آنان به دلیل شوری عملاً بدون استفاده شده است.

نتیجه نهایی این اتفاق این است که بسیاری از نخل‌های این منطقه که منبع درآمد اصلی مردم اروند کنار است، به دلیل شوری خاک خشک شده و سوخته است. این اتفاق ضرر بزرگی را به کشاورزان منطقه زده است.  

مستند «زخم اروند»

مستند «زخم اروند» ضمن اطلاع‌رسانی این معضل محیط‌زیستی سراغ جمعی از کشاورزان رفته و درد و دل‌های آنان را به تصویر کشیده است. علاوه بر این، گوشه‌هایی از سخنان آنان که عمدتاً راه‌حل‌هایی را برای این اتفاق پیشنهاد می‌دهند به نمایش درآمده است. کشاورزان این منطقه معتقدند که «اگر به روش‌های سنتی و قدیمی کشاورزی که در منطقه وجود داشته است عمل می‌شد هرگز چنین مشکل محیط زیستی رخ نمی‌داد.»

مهرزاد ارشدی، فعال فرهنگی آبادانی از بازتاب‌های پس از پخش این مستند در بین کشاورزان منطقه سخن گفت؛ او به نقل از یکی از کشاورزان گفت:«پخش این فیلم از تلویزیون موجی از امید را در بین کشاورزان این منطقه زنده کرده است، چرا که احساس می‌کنند صدایشان شنیده شده و با این مستند راه‌حلی برای مشکلات آنان پیدا می‌شود.»

مستند زخم اروند

یکی از کشاورزان چنین نوشته است: «خیلی واضح تاریخچه و مشکلات مطرح شد و جالب‌تر اینکه پیشنهاد و طرح‌های برون‌رفت از این معضل نیز مورد بررسی قرار گرفت. کاملاً مشخص است که چه کسی دروغ می‌گوید و آمار غلط می‌دهد و چه کسی دلسوز کشاورزان است.»

ادامه مطالبه گری در رسانه ملی

این فعال فرهنگی گفت:«البته این مستند گام ابتدایی است که صدای کشاورزان آسیب‌دیده را به گوش بقیه می‌رساند. لازم است که مطالبه‌گری در این زمینه ادامه داشته باشد تا در نهایت راه‌حلی برای این معضل محیط‌زیستی اندیشیده شود. یکی از کشاورزان منطقه اروند کنار گفت: «یادمان باشد این اولین کاری است که در این زمینه انجام گرفته و یقیناً سازندگان آن یا کسانی دیگر اگر بخواهند فیلم دیگری بسازند با استفاده از تجربیات این فیلم، نظرات مردم، کشاورزان و کارشناسان می‌توانند فیلمی بهتر و جامع‌تر بسازند.»

ارشدی با بیان اینکه رسانه ملی باید محلی برای پخش چنین مستندهای مطالبه‌گری باشد، گفت:«پخش چنین فیلم‌های مستندی از تلویزیون که مشکلات اهالی روستاها را نشان می‌دهد اقدام بسیار خوبی است که امیدوارم ادامه‌دار باشد. کشاورزانی که شاهد ساخته‌شدن این فیلم بودند، با خود می‌گفتند که با توجه به حرف‌ها و گلایه‌هایی که در فیلم مطرح شده بعید است اجازه پخش پیدا کند. یکی از کشاورزان ضمن تشکر از رسانه ملی برای فرصت دادن برای نمایش این معضل محیط‌زیستی گفت: «برای اولین بار بود که چنین مستند قوی در تصویر و کلام و با این زمان نسبتاً طولانی توانست مظلومیت نخل‌ها و مردم اروند را به تصویر بکشد.»

پیام یکی از کشاورزان به کارگردان مستند

هم‌چنین یکی دیگر از کشاورزان در پیامی به کارگردان فیلم نوشته است: «روا نیست که این روایت را قدر ندانیم؛ روایت شما روایت درد است. دردی که سال‌هاست مردم ما آن را فریاد زدند و دیگران نشنیدند. ما درد را فریاد زدیم اما صد افسوس که نه گوشی بود و نه چشمی…»

ارشدی در پایان گفت:«مستند زخم اروند توانست امید را به مردم این منطقه برگرداند تا امیدوار به حل مشکل باشند. آنان اکنون امیدوارند که صدایشان به گوش مسئولین رسیده باشد و گامی برای حل این معضل محیط زیستی که باعث شده است منبع اصلی درآمدشان قطع شود، برداشته شود.»

منبع:تسنیم

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید