جدایی نادر از روشنفکران – بار دیگر مردی که دوست می‌داشتیم به روایت یادگاری

به گزارش سایت راه نوشت، محمدحسن یادگاری متولد 1370در تهران وکارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه است. فیلم سازی را با طی دوره فیلم سازی درکانون سینماگران جوان و کانون فیلم دانشگاه تهران و کارگاه‌های مهرداد اسکویی و نادر طالب زاده، از سال 90 شروع کرده است.

کلیپ وی درباره نامه مقام معظم رهبری در نوروز 94 حدود نیم میلیون بازدید اینترنتی داشته است و مستند ” داوطلبین عزیز ” جایزه بخش نقد درون گفتمانی چهارمین جشنواره مردمی عمار را به خود اختصاص داده است.

“بار دیگر مردی که دوست می‌داشتیم ” عنوان مستندی از محمدحسین یادگاری است که درباره زندگی نادر ابراهیمی، نویسنده پرآوازه معاصر ایرانی است.

محمدحسن یادگاری کارگردان مستند «مردی که دوست می‌داشتیم» در گفت و گو با راه نوشت، درباره این مستند، گفت: با مطالعاتی که داشتم متوجه شدم «نادر ابراهیمی» شخصیتی بسیار متفکر و معتقد به اصول دینی و انقلابی است که هرچند در ابتدا برآمده از جریان روشنفکری است، اما بعد از مدتی با مطالعاتی که داشته است از این جریان جدا می‌شود و حتی به مقابله با آن می‌پردازد.

وی با اشاره به اینکه «نادر ابراهیمی» شخصیت بسیار جالب توجه و پرکاری داشتند افزود: ایشان فیلم سازی بودند که اصول اخلاقی را در صحنه فیلم برداری رعایت می‌کردند و اشخاصی مانند کیومرث پوراحمد و ابراهیم حاتمی کیا از شاگردان ایشان بوده اند.

این مستندساز جوان کشورمان تصریح کرد: نادر ابراهیمی به ابوالمشاغل معروف بود و چندین کار مانند نوشتن و فیلم سازی را همزمان و با کیفیت عالی انجام می‌داد.

یادگاری ادامه داد: این مستند را برای نشان دادن روحیه انقلابی «نادر ابراهیمی» که کمبود آن در هنرمندان احساس می‌شود و برای جبران محجور بودن ایشان در میان اهل فرهنگ ساختم و در واقع این مستند «داستان جدایی نادر از روشنفکران» است.

وی اظهار داشت: شخصیت «نادر ابراهیمی» به قدری جذاب و تأثیرگذار است که هیچ کس با درخواست همکاری برای ساخت مخالفت نمی‌کرد و اشخاصی مانند ابراهیم حاتمی کیا، کیومرث پوراحمد، مرتضی سرهنگی، مصطفی رحماندوست و حتی مخالفان فکری ایشان با ما همکاری کردند.

وی با اشاره به اینکه ما ادعا داریم انقلاب اسلامی حرف هایی برای تمام سلایق دارد تصریح کرد: فیلم‌سازان باید بتوانند این ادعا را در عرصه فیلم‌سازی و جشنواره عمار آن را در انتخاب فیلم‌هایش نشان دهند.

یادگاری با بیان اینکه بسیاری از ایده‌های فیلم‌های داستانی از درون مستند بیرون می‌آید، خاطر نشان کرد: جشنواره عمار در مستندسازی توانسته تأثیرگذار باشد اما باید به گونه ای باشد که بتواند با فیلم هایش علاوه بر افراد مذهبی، اقشار مختلف مردم را به سینما بکشاند و اگر هر فیلم مانند سال‌های گذشته در دو نوبت اکران شود بهتر است.

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید