تازه‌های بسیج صداوسیما به‌روایت محمدمهدی رحمتی / نیروهای باانگیزه و گمنام به رسانه ملی معرفی می‌شوند

رئیس بسیج صداوسیما درباره ادامه ساخت تیزرهای سینمایی برای معرفی کتاب و استفاده از ظرفیت‌های نوجوان و جوانِ باانگیزه در رسانه ملّی و همچنین پویش‌ها و ساخت سریال، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش سایت راه‌نوشت، این روزها حال‌وهوای شهر و محیط‌های فرهنگی و رسانه‌ای چون سازمان صدا و سیما رنگ‌وبوی بسیج و بسیجی گرفته است، چرا که مردان ارتش بیست‌میلیونی جشن چهل‌وسومین سالگی‌اش را برگزار می‌کنند؛ روزگاری که بسیج مستضعفین به‌فرمان حضرت امام خمینی(ره) تشکیل شد. امام خمینی این فرمان را در پنجم آذرماه سال 58 صادر کردند، سازمانی که نظامی نیست و به‌قول حضرت امام(ره) نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد.

محمدمهدی رحمتی که چند سالی است به‌عنوان رئیس بسیج صداوسیما فعالیت دارد، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مدیریت رسانه از دانشگاه صداوسیما و دانشجوی دکترای ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی است. او به ترویج سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی، استفاده از نیروهای باانگیزه و گمنام و بازنمایی رسانه‌ای تمام اقشار جامعه اعتقاد دارد.

به بهانه آغاز هفته بسیج با محمدمهدی رحمتی رئیس بسیج صداوسیما به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

ادامه نهضت ساختِ تیزرهای سینمایی کتاب/ ابتکاری که ادامه دارد

* بگذارید از ابتکارِ بسیج صداوسیما شروع کنیم که برای ترویج کتابخوانی و معرفی کتاب، در هر فصل و یا به تناسبِ کتاب‌های پرفروش و موردنظر، تیزرهای سینمایی تولید می‌کرد. اخیراً هم برای کتاب خاطرات مادر شهید ژاپنی تیزر جدیدی روی آنتن رفت. تولید تیزرهای کتاب در چه وضعیتی قرار دارد و چه رویکردی را در این زمینه دنبال می‌کنید؟

تیزر سینمایی معرفی کتاب یکی از قالب‌های خوب معرفی کتاب‌های مناسب برای مطالعه است. ما هر ساله در هر فصل همراه با پویش‌های سراسری که در کشور نسبت به معرفی کتاب طراحی می‌شود ما هم متناسب با کتاب‌های خوب و پرفروش این اقدام را در دستور کار داریم.

در سال جاری تا به حال تیزرِ دو کتاب «حوض خون» و «مهاجر سرزمین آفتاب» را رونمایی و پخش کردیم. در ادامه دو کتابِ «کاک جلال» و «فهیمه» را در دستور کار داریم که به زودی تولید و پخش آن اتفاق خواهد افتاد.

بنابراین هر سال 4 عنوان کتاب را به عنوان پویش و تیزرهای سینمایی تولید و پخش می‌کنیم و جزو برنامه‌ اولویت‌دار و اصلی ما است. این کارها در همه شبکه‌های سیما روی آنتن می‌روند و خوشبختانه به لحاظ پخش، محدودیت نداریم.

تحول صداوسیما در بسیج صداوسیما

* این روزها درباره دوران تحول صداوسیما بحث می‌شود، بسیج رسانه ملّی در این سند تحولی چه جایگاهی دارد و چه اقداماتی را به عنوان رویکردها و اولویت‌ها در دستور کار خود دارد؟

برنامه‌های بسیج صداوسیما در راستای سند تحول سازمان صداوسیما و سند اعتلای 10 ساله سازمان بسیج مستضعفین، طراحی می‌شود. ما تلاش‌مان بر این است که تولیدات رسانه‌ای بسیج را در حوزه‌های مختلف از جمله گروه‌های فیلم و سریال، مستندها، برنامه‌های تلویزیونی، موشن‌گرافی و نماهنگ‌ها پیش ببریم.

خوشبختانه ما هر سال یک سریال در دست تولید داریم. امسال ان‌شاءالله سریال «حبیب» را داریم که راجع به مدافعان حرم در 26 قسمت ساخته شده و در حال آماده‌سازی است.

سریالِ «حبیب» به سالگرد حاج قاسم می‌رسد؟

* شنیده می‌شود که این سریال به سالگرد حاج قاسم سلیمانی می‌رسد؛ صحت دارد؟

بگذارید الان زمان مشخص نکنیم چون زمان قطعی نشده است؛ اما احتمال دارد.  

* در مورد گونه‌ها و قالب‌های دیگری که بسیج صداوسیما به آن پرداخته صحبت کردید …

بله در کنار سریال‌سازی که به آن اشاره کردم در حوزه مستندها، اولویت‌های ما پرتره‌های فرهنگی و هنری‌اند. ان‌شاءالله در این هفته رونمایی از مستند «ماموستا شیخ‌الاسلام» از شهدای وحدت و شهید باب‌الخانی از شهدای مدافع حرم اصفهان را در دستور کار داریم.

قالب و گونه نماهنگ، بسیار مورد استقبال مخاطبین قرار می‌گیرد، 4 کار ویژه با موضوع وحدت‌آفرینی را پیش می‌بریم که در حال تولید است و امیدوارم قبل از پایان سال به پخش برسد.  

در حوزه برنامه‌های تلویزیونی همین الان برنامه «دور افتخار» را به مناسبت هفته بسیج روی آنتن داریم. فصل دوم «مهمات» را هم برای زمستان آماده خواهیم کرد. فصل چهارم برنامه «سرچشمه» هم در دست تولید است.

در حوزه «موشن‌گرافی» کارهای سریالی در حوزه سبک زندگی تولید و پخش شده و کارهای کوتاه از شهدای امنیت که در این ایام به شهادت رسیدند، در دستور کار قرار گرفت. در حوزه تولید و تأمین و پخش وظیفه‌مان پوشش رسانه‌ای فعالیت‌های اقشار بسیج است که در هفته بسیج مشخصاً ویژه برنامه‌های اقشار مختلف را برنامه‌هایش را تأمین رسانه‌ای می‌کنند.

تازه‌های بسیج صداوسیما به‌روایت محمدمهدی رحمتی / نیروهای باانگیزه و گمنام به رسانه ملی معرفی می‌شوند

ادامه معرفی نیروهای باانگیزه و گمنام به صداوسیما

* یکی از اتفاقات خوبی که به واسطه فعالیت‌های مرکز بسیج صداوسیما رقم خورد استفاده از ظرفیت‌های مستعد نوجوان و جوان برای تولید برنامه و اجرا در تلویزیون بود که بسیار حرکت منحصر به فردی به شمار می‌رود. آیا این رویش‌ها ادامه دارد و برنامه‌تان برای معرفی این استعدادها به چه صورت است؟

جالب است بدانید که بخشی از نماهنگ‌هایی که روی آنتن می‌بینید و می‌شنوید کارهایی است که نه‌تنها حرفه‌ای‌ها نساخته‌اند بلکه در پایگاه‌های بسیج، جوانان خلاق و مستعدی تولید کرده‌اند و روی آنتن رفته است؛ بسیج صداوسیما شبکه خوبی برای انتقال این توانمندی‌ها به سطوح بالای رسانه‌ای است که از این ظرفیت‌ها هم استفاده شود.

مجموعه شهید آوینی ما یکی از مجموعه‌های فعال در حوزه آموزش و تجربه رسانه‌ای به شمار می‌رود؛ این تجربه رسانه‌ای، دوره نوجوانی و جوانی را در برمی‌گیرد ما یکی از وظایف‌مان ایجاد ظرفیت حضور نوجوانان و جوانان مستعد جبهه انقلاب در عرصه تولید رسانه‌ای است.

همان‌طور که اشاره کردم هر سال مؤسسه رسانه‌ای ما یک فراخوان ایده‌پردازی در حوزه رسانه‌ای را انجام می‌دهد، این ایده‌ها جمع‌آوری می‌شود بهترین‌هایش به طرح تبدیل می‌شود؛ طرح‌ها برای شبکه‌ها و بخش‌های مختلف تولیدی در سازمان و بیرون از سازمان ارائه می‌شود و متناسب با نیاز به تولید می‌رسد.

خوشبختانه باید بگویم ما در همه عرصه‌های تولیدی‌مان، تلاش‌مان بر این است از بچه‌هایی استفاده کنیم تا جای ممکن بتوانند برای آینده فعالیت‌های رسانه‌ای مفید باشند و در مسیر رشد قرار بگیرند. در واقع ما بایستی فرصت تجربه مفید رسانه‌ای را برای آن‌ها ایجاد و مهیا کنیم.

همین تیزرهای سینمایی کتاب که شما به آن اشاره کردید همگی کار بچه‌های نسل جوان‌تر ما است. جا دارد از همه دوستان تشکر کنم که روز به روز به آن سمت و سویِ ایده‌هایی رفتند که بهتر و حرفه‌ای‌تر شدند.

ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی یک اولویت/ رفتارِ دغدغه‌مندانه در آگهی‌های بازرگانی

* درباره بحث سبک زندگی ایرانی- اسلامی و ترویجِ آن به انحاء مختلف برنامه‌سازی و کارهای نمایشی، مدنظر شما بوده و نسبت به آن دغدغه داشته‌اید. چه کارهایی را بسیج صداوسیما در دستور کار دارد و آیا بحث مشاوره‌ای در خصوصِ جلوگیری از آگهی‌های بازرگانی که در راستایِ ترویج زندگی مدرن و اشرافی‌اند، داشته‌اید. البته که در این دوران تحولی، آگهی‌های بازرگانی هم بازنگری کرده‌اند.

سند تحول سازمان صداوسیما بر سه حوزه رویکرد، محتوا و سازوکار تأکید ویژه دارد. ما تلاش‌مان این است در هر سه این حوزه‌ها، چه رویکردی، محتوایی و چه سازوکار، حضورِ فعال و مؤثری داشته باشیم. یکی از کارهای ما در بسیج، این است که تلاش می‌کنیم یک بازنمایی رسانه‌ای از مردمِ اقشار مختلف در سطح رسانه داشته باشیم.

از اقشارِ ضعیف جامعه غافل نشویم؛ که این بخش‌ها خودش عناصر و عوامل زندگی معمول ایرانی- اسلامی را تشکیل می‌دهد. سبکِ زندگی‌ای که گاهی اوقات در زرق و برق‌های رسانه‌ای گم می‌شود؛ این همان نکته‌ای است که تقریباً پرهزینه‌ترین برآوردهای حوزه تولید در آگهی‌های بازرگانی دارند.

البته یک آگهی‌بازرگانی باید از نکاتی برخوردار باشد اما این جذابیت نباید مخاطب را از چارچوب‌های زندگی معمول خیلی دور کند. انصافاً صداوسیما هم این چارچوب‌ها را در سال‌های اخیر مدنظر داشته و تلاش کرده که اتفاق بیفتد.  

بسیج تلاشش این بوده به بازنمایی اقشار جامعه، کمک کند اما انصافاً در حوزه آگهی‌های بازرگانی خود مسئول مربوطه در سازمان صداوسیما دغدغه‌مندانه پیگیری کرده است.

مسئله‌مان در تلویزیون سبک زندگی ایرانی اسلامی است که نباید در سریال‌هایمان از ترویج آن غافل شویم. ناگفته نماند که راجع به این مقوله کمتر فیلمنامه خوبی وجود دارد. سبک زندگی ایرانی اسلامی، موضوع دفاع‌مقدس، توجه به حوزه شعارهای سال و ژانرهای خانوادگی را شامل می‌شود.

برقراری جشنواره “نوجوونیم” و ادامه پویش‌های دیگر

* درباره پویش‌هایی که سال گذشته داشتید مثل جشنواره «نوجوونیم»؛ آیا قرار است این مسیر را ادامه بدهید و به چه صورت است؟

همین پنجشنبه هفته گذشته جشنواره «فیلم مدرسه» اختتامیه‌اش برگزار شد؛ ان‌شاءالله به زودی المپیاد سواد رسانه‌ای و یک ماه آینده فراخوان دوره سوم رسانا (نوجوونیم) را هم خواهیم داشت و ایده‌های رسانه‌ای را جمع‌آوری کنیم.

در المپیاد سواد رسانه‌ای شاهد حضور کسانی هستیم که می‌خواهند در حوزه سواد رسانه‌ای نظریه‌پرداز شوند. در این دوره خودشان را محک می‌زنند و ما متوجه می‌شویم در کدام بخش‌ها قابلیت رشد دارند. این ظرفیت‌ها در مجتمع رشد ما وارد دوره‌های تکمیلی می‌شوند.

این افراد در سواد رسانه‌ای و مجتمع رشد به منتقدین خوش فکر رسانه‌ای تبدیل می‌شوند. از آن طرف جشنواره فیلم مدرسه، افرادی که علاقه‌مند تولید محصول‌اند گزیده‌هایشان به مرکز رشد می‌آیند.

البته در گرایش بازیگری تئاتر و تلویزیون دوره‌های آموزشی داریم، اما در عین حال فراموش نشود که مخاطب نوجوان و جوان، گویندگی و اجرای رادیو و تلویزیون، بیشتر مورد استقبال و نظرشان است.

ساخت یک تله‌فیلم با برداشت آزاد از کتاب «تنها گریه کن»

* درباره سریال «حبیب» و حضور بسیج صداوسیما به عنوان یکی از تولیدکنندگان فیلم و سریال در صداوسیما؛ قرار است این مسیر چگونه پیگیری شود. آیا شما به صداوسیما در معرفی شهدای بزرگ و قهرمانان واقعی‌ ما کمک خواهید کرد؛ چرا که بارها نام بسیاری از فرماندهان شهید ما می‌آید که قرار است در تلویزیون سریالی درباره‌شان ساخته شود اما به دلیل بودجه و دلایل دیگر این کارها به عقب می‌افتد. قرار است بسیج صداوسیما در امتداد فعالیت‌هایش این ورود را هم داشته باشد؟

اولین مسئله ما در تولید یک سریال و یا یک کار نمایشی رسیدن به یک فیلمنامه متقن و قابل‌قبول به لحاظ تاریخی مورد پذیرش در رسانه است؛ اصل مسئله در اینجاست. فرصتی را که بسیج صداوسیما دارد که درگیر مستقیم پخش نیست. به همین خاطر می‌تواند با تأمل بیشتری به تدوین یک فیلمنامه برسد؛ البته اقتباس از زندگی یک شهید بزرگ در عرصه دفاع مقدس، مدافعان حرم و یا مدافعان امنیت، لزوماً به معنای اقتباس یک به یک از زندگی شهید نیست.

این اقتباس حتماً به یک جنبه‌های دراماتیک نیازمند است که در کنار روایت اصلی قرار بگیرد. ما همیشه تلاش‌مان بر این بوده که این کار را انجام دهیم. در حال حاضر فیلمنامه‌ای را در دست داریم که یک تله فیلم است؛ برداشت آزادی از کتاب «تنها گریه کن» خاطرات مادر شهید اشرف‌السادات منتظری است که ان‌شاالله امیدوارم این کار زودتر به نتیجه برسد.

پیگیری شخصیت‌های قهرمان و سریال‌شدن‌شان

* اگر مشخصاً بخواهید بفرمایید؛ بسیج صداوسیما سالانه سهم مشخصی برای ساخت سریال دارد.

مسئله اصلی و اساسی تولید سریال در صداوسیما فیلمنامه است. مسئله اصلی ما هم رسیدن به یک فیلمنامه خوب است و اصلاً مسئله جدّی برای ساخت یک کار نمایشی مؤثر و باکیفیت، در همین نکته خلاصه می‌شود. تلاش می‌کنیم این فرصتی را که در اختیار داریم، در این راستا بگذاریم که کارهای خوب با فیلمنامه‌های مناسب پیش برود، از طرفی دنبال معرفی شخصیت‌های قهرمانی هم هستیم که داستان و روایت‌شان به سریال‌های تلویزیونی تبدیل شود.

منبع: تسنیم

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید