بی‌واسطه از درون – چهار مستند برای شناخت بهتر کشور آذربایجان

به گزارش راه‌نوشت، یکی دو ماهی است که غرور جوانی، آذربایجان 30 ساله را بر آن داشته تا با مادر خود دربیفتد و به تحریک دوستان نابابش، تصمیم گرفته خودی نشان دهد.

با داغ‌تر شدن تنش موجود میان آذربایجان و ایران در روزهای اخیر، پای این موضوع به میان محافل مردمی هم کشیده شده و هرکس بر پایه‌ی اطلاعات خود تحلیلی از ماجرا ارائه می‌دهد.

در مورد این پاره‌ی تن دیروز و همسایه‌ی کوچک شمالی امروز، ناشنیده‌هایی وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

به این بهانه بد نیست سری به مستندهایی با موضوع کشور آذربایجان بزنیم و آن‌ها را در کنار خانواده و دوستان خود تماشا کنیم:

روز کم آب ارس و روایت اشغال منطقه قره باغ

نخستین مستندی که به معرفی آن می پردازیم مستند «روز کم آب ارس» است، مستندی به کارگردانی و تهیه کنندگی محسن هادی و تهیه شده در مؤسسه تصویر صبح.

مستند «روز کم آب ارس» حکایت روزهای تلخ اشغال قره‌باغ است.

در سال 1393 میلادی و چند سالی پس از پایان هشت سال دفاع مقدس و پس از فروپاشی شوروی آتش جنگ آخرین شهر قره باغ آذربایجان، به محاصره ارتش ارمنستان درآمد. مردم به حاشیه‌ی رود ارس فرار کردند تا راهی برای عبور به ایران پیدا کنند. اما تنها پل رودخانه تخریب شده بود.

در پی تصرف منطقه قره‌باغ توسط ارمنستان، حکومت آذربایجان از جمهوری اسلامی ایران استمداد می‌کند. جواب، فقط یک جمله‌ی رهبر انقلاب است.

داغ قره باغ؛ همه آن چه که می خواهید از مسئله قره باغ بدانید

مستند «داغ قره باغ» به کارگردانی سینا حسین پور و تهیه کنندگی امیر مهریزدان با پرداخت به منطقه قره‌باغ، شروع مناقشات بر سر این منطقه را پس از فروپاشی شوروی با سرنخ گرفتن از سوژه‌های یک خبرنگار پی می‌گیرد و با نگاهی فراتر از سیاست‌های خارجی جمهوری در جست‌وجوی پشت‌پرده‌ اصلی ماجرا است.

نظر رهبری درباره مسئله قره‌باغ، سیاست ایران در قبال پایان دادن به این قائله و مدیریت آوارگان آذربایجانی، ماجرای پرواز پهبادهای رژیم صهیونیستی از آذربایجان، ممنوع شدن عزادای برای سردار سلیمانی در این کشور و نقش عناصر خیانت‌کار داخلی آذربایجان در آتش‌افروزی جنگ با ارمنستان، از جمله مسائلی هستند که در این مستند بررسی می‌شوند.

نار و انار روایتگر مظلومیت شیعه در آذربایجان

مستند دیگر در این موضوع مستند «نار و انار» به کارگردانی حیدر بنی حمزه است.

این مستند روایتگر مظلومیت روحانیت و اسلام خواهان شیعه در کشور آذربایجان است که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل داده‌اند. موج اسلام خواهی به راه افتاده در این کشور با مشت آهنین سرکوب می‌شود که حتی پرچم‌های عزای اباعبدالله حسین (ع) نیز از آن در امان نیستند.

حاج علی اکرام؛ خمینی‌چی آذربایجان

این مستند، حکایتی از  زندگی پر فراز و نشیب و مبارزات سیاسی و مذهبی حاج علی اکرام از فعالان شیعه‌ در جمهوری آذربایجان می‌باشد.

حاج علی اکرام رهبر فقيد جنبش اسلامی جمهوری ‌آذربايجان و رهبر اسبق حزب اسلام اين کشور بود که در حدود 23 سال در زمان کمونیست ها و 5 سال بعد از استقلال از شوروی به جرم اعتقادات اسلامی اش در زندان به سر برده است.

نویسنده: راضیه یگانه

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید