خانه خانه1-2 آغاز جشنواره سیزدهم عمار از قتلگاه شهید علی‌وردی / سهیل اسعد: باید...

آغاز جشنواره سیزدهم عمار از قتلگاه شهید علی‌وردی / سهیل اسعد: باید به قطب سینمایی اسلامی تبدیل شویم / سعید خورشیدی: روایت زن ایرانی؛ موضوع محوری جشنواره امسال

به گزارش سایت راه‌نوشت، اولین نشست خبری سیزدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور اصحاب رسانه، جمعی از مسئولان این جشنواره و پدر شهید آرمان علی وردی امروز (دوشنبه ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۱) در شهادتگاه شهید آرمان علی‌وردی برگزار شد.

*پدر شهید علی وردی: آرمان شهیدانه زندگی می‌کرد

عزت‌الله علی‌وردی پدر شهید آرمان علی وردی در ابتدای نشست درباره خصوصیات اخلاقی این شهید گفت: آرمان پسری مهربان و بسیار دوست داشتنی بود. هر خصوصیت خوبی که سایر شهدا داشتند در شخصیت و رفتار او وجود داشت در واقع ایشان مصداق سخنان سردار شهید مقاومت حاج قاسم سلیمانی بود که تا کسی شهید نبود شهید نمی‌شود. پسرم کودکی تا دوره نوجوانی آنقدر آرام بودند که من و مادرش هیچ گونه پرخاشگری و بی‌احترامی از او ندیدیم. رفتار او با مردم نیز مانند خانواده‌اش بود، گویی مردم جزیی از خانواده‌اش هستند. آرمان یک فرد دینی، متدین، مذهبی و انقلابی و در یک کلمه خلاصه کنم آرمان، امام حسینی بود. در بسیاری از مراسم مذهبی که با پسرم آرمان شرکت می‌کردم بارها دیدم که او هنگام شنیدن نام اربابش امام حسین (ع) و سایر ائمه اطهار علیهم‌السلام دچار دگرگونی خاصی می‌شد و از خود بیخود شده و  عاشقانه سینه می‌زد و عزاداری می‌کرد.

وی درباره دیگر خصوصیات آرمان نیز توضیح داد: آرمان همانند سایر جوانان انقلابی یک جوان جهادی بود و برای کمک به مردم و همنوعانش پا به میدان عمل می‌گذاشت در دوران همه‌گیری کرونا هم آرمان تمام تلاش خودش را برای کمک به همه مردم کرد و در همه عرصه ها بخصوص در موضوعاتی همچون سیل و زلزله نیز داوطلبانه و جهادی شبانه‌روز کار می‌کرد تا قدری از غم و اندوه مردم مناطق زلزله زده و سیل زده کاسته و مرهمی بر دردهای دل عزیزان داغدیده باشد. آرمان همیشه از ما پدر و مادرش در خواست می‌کرد برای شهید شدنش دعا کنیم تا اینکه در اغتشاشات اخیر به ما اطلاع دادند آرمان سخت مجروح شده است. خودمان را به بیمارستان رساندیم و متوجه شدیم گروه‌های امدادی و اورژانس نیز تمام تلاش خود را برای احیای آرمان کردند اما گویا تقدیر چیز دیگری برایش رقم زده بود و آرمان به آرزوی دیرینه خود رسید.

آغاز جشنواره سیزدهم عمار از قتلگاه شهید علی‌وردی

*آثار سیزدهمین جشنواره عمار دی ماه به نمایش در می‌آیند

حمید صالحی دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره فیلم عمار با اشاره به انتشار فراخوان جشنواره سیزدهم در مهرماه ۱۴۰۱ گفت: تاکنون آثار فراوانی به دبیرخانه جشنواره رسیده است.

صالحی افزود: مهلت ارسال آثار تا ۳۰ آبان خواهد بود و آثار جشنواره دی ماه به نمایش عموم در می‌آید.

بنا به گفته صالحی دبیر اجرایی جشنواره سیزدهم عمار، فراخوان «سیزدهمین» دوره این رویداد سینمایی  در ۵ بخش «رقابت اصلی جشنواره»، «جوایز مردمی»، «فیلم ما»، «اکران مردمی» و «قصه ما» منتشر شده است و در بخش «رقابت اصلی جشنواره» آثار دریافتی با قالب‌های داستانی، مستند، پویانمایی، نماهنگ، تولیدات تلویزیونی، فیلم ما و فیلم‌نامه و در موضوعات «رویای ایرانی»، «نقد درون گفتمانی» «حافظه ملی»، «جنگ اقتصادی»، «جنگ نرم»، «ملت قهرمان»، «نهضت جهانی مستضعفین» و «فتنه ۸۸» با هم به رقابت می‌پردازند.

وی افزود: شبکه اکران مردمی جشنواره عمار در سال گذشته با رشد قابل توجهی رو به رو شد و برخی از فیلم‌های سینمایی نیز در ظرفیت اکران مردمی جشنواره عمار اکران شد که منجر به فروش ۳.۵ میلیاردی این فیلم ها شد.

صالحی گفت: اکران مردمی جشنواره سیزدهم نیز مانند سال‌های گذشته خواهد بود و فعالان فرهنگی می توانند با مراجعه به سایت اکران مردمی جشنواره عمار درخواست خود را ثبت کنند.

دبیر اجرایی جشنواره فیلم عمار گفت: اکران مردمی جشنواره عمار در ۳۰ شهر توانست سینماهای تعطیل شده را به عرصه پخش فیلم برگرداند که قابل توجه بوده است.

صالحی از برگزاری هفته فرهنگی بین‌المللی در کشورهای مختلف از جمله عراق گفت و افزود: در ایام اربعین امسال نیز جشنواره عمار با برپایی موکب به پخش فیلم‌های برگزیده این جشنواره پرداخت که با استقبال مواجه شد.

وی ادامه داد: فیلم ها و مستندهایی از شهدای اخیر امنیت و شهدای حرم حضرت شاهچراغ در ظرفیت جشنواره عمار تولید شده است که برخی از آنان مانند آرشام و آرمان عزیز از رسانه ملی هم پخش شده و آثار دیگر هم در اکران مردمی حضور دارند.

صالحی در پایان گفت: جشنواره علوم انسانی عمار نیز امسال برگزار خواهد شد که جزییات آن در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

آغاز جشنواره سیزدهم عمار از قتلگاه شهید علی‌وردی

*موضوع محوری جشنواره امسال ، روایت زن ایرانی است

سعید خورشیدی مسوول سیاست‌گذاری سیزدهمین جشنواره عمار در نشست خبری این رویداد که صبح امروز در شهادتگاه شهید آرمان علی‌وردی برگزار شد، شهدا و خانواده‌های آنان را پشتوانه معنوی جشنواره مردمی فیلم عمار دانست و گفت: ارتباط با شهیدان و آرمان‌های آنان، صیانت‌کننده جشنواره عمار از لغزش‌ها و انحرافات است.

خورشیدی با گرامیداشت یاد و خاطره استاد نادر طالب‌زاده گفت: استاد طالب‌زاده با جمع میان اندیشه، هنر و رسانه، گسل موجود بین این سه عرصه را شناخت و با جشنواره عمار سعی داشت این گسل را کمتر کند.

مسوول سیاستگذاری جشنواره عمار افزود: با فقدان استاد طالب‌زاده، شورای سیاستگذاری جشنواره، آقای سهیل اسعد را به عنوان دبیر سیزدهمین جشنواره فیلم عمار برگزید که چهره‌ای شناخته شده و دارای سوابق درخشان در حوزه های اندیشه، هنر و رسانه است و می تواند راه استاد طالب زاده را دنبال کند.

وی ادامه داد: یکی از زمینه های پیدایش جشنواره فیلم عمار توجه به عرصه های کمتر توجه شده در رسانه ها بوده است و جشنواره عمار کوشیده است سبک زندگی آن بخش از جامعه که کمتر مورد توجه قرار گرفته است را به نمایش در آورد.

خورشیدی گفت: با توجه به رسالت جشنواره عمار، امسال «روایت زن ایرانی» به عنوان شعار محوری جشنواره فیلم عمار انتخاب شده است تا به بازنمایی فعالیت‌های گسترده زنان در انقلاب اسلامی بپردازد.

مسوول سیاستگذاری جشنواره فیلم عمار گفت: انقلاب اسلامی توانست با میدان دادن به زن مسلمان ایرانی هم در مقابل تفکرات متحجرانه درباره زنان بایستد و هم نشان داد حضور فعال زن در عرصه اجتماع مساوی با برهنگی و بی حجابی که غرب گرایان تبلیغ می کنند، نیست؛ بلکه زن ایرانی می تواند با رعایت موازین الهی و اسلامی نقش آفرینی گسترده ای در جامعه داشته باشد.

آغاز جشنواره سیزدهم عمار از قتلگاه شهید علی‌وردی

*سهیل اسعد: ما وارثان استاد طالب‌زاده هستیم/ باید به قطب سینمایی اسلامی تبدیل شویم

سهیل اسعد دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار نیز در ادامه این نشست، کلامش را با ذکر نام و یاد مرحوم حاج نادر طالب‌زاده دبیر سابق جشنواره عمار و قدردانی از زحمات و تلاش‌های وی آغاز کرد و گفت: ما به عنوان فرزندان مرحوم حاج نادر طالب‌زاده، مسیر ایشان را ادامه خواهیم داد. برخی دوستان به من می‌گویند شما در جایگاه حاج نادر طالب‌زاده قرار گرفته اید. در پاسخ باید بگویم ما وارثان حاج نادر طالب‌زاده هستیم. جایگاه ایشان همچنان محفوظ است، چون ایشان در شخصیت، سوابق و علم و تجارب زندگی اش با همه ما تفاوت دارند و ما فقط از روی احساس مسئولیت مسیر ایشان را ادامه خواهیم داد وگرنه روح جشنواره و اندیشه حاج نادر طالب‌زاده بر همه ما به عنوان وارثان و فرزندانش حاکمیت دارد.

وی با بیان اینکه جشنواره مردمی فیلم عمار دارای ویژگی های خاصی است که ما را برای خدمت به این عرصه کشانده است، تصریح کرد: یک اصلی در روح این جشنواره حاکم است که این پدیده را از سایر پدیده های موجود در عرصه هنر متمایز می کند و آن  اصل پیوند هنر، اندیشه و رسانه است. اینکه رسانه و هنر بتوانند عمق فکری هم داشته باشند کمتر اتفاق می افتد. به قول یکی از مسئولان سابق صداوسیمای جمهوری اسلامی که می‌گفت متفکرین هنری ندارند و هنرمندان خیلی فکر ندارند. به این معنا که آنقدر متفکر مشغول کار فکری می‌شود که به مسائل مربوط به جذابیت و زیبایی شناسی نمیرسد و آنقدر هنرمند، مشغول مسائل مربوط به زیبایی شناسی می شود که دیگر وقتی برای تفکر کردن برایش باقی نمی ماند. اینکه یک اتفاقی بیفتد که هم اندیشه و هم رسانه و هنر در کنار هم بتوانند به یک نتیجه مشترک برسند یک اتفاق بسیار مبارکی است که بنده را به این دلیل به این جشنواره کشانده است. انسان احساس می کند که در جشنواره فیلم عمار متفکر، شخصیت رسانه و هنرمندان می توانند از تماشای آثار عرضه شده در این جشنواره لذت ببرند.

وی با اشاره به سوابق هنری خود در ادامه این نشست اذعان کرد: سوابق هنری من به دوران زندگی ام در  شهر بوینس‌آیرس آرژانتین برمی‌گردد که ابتدا بازیگر تئاتر بودم و برای من هنر، یک اصل اساسی بود که بتوانم در هر زمینه ای فعالیت کنم و پس از هنر به سمت حوزه علمیه آمده و در حوزه علمیه جامعه المصطفی العالمیه شهر قم به عنوان طلبه مشغول کسب علوم دینی شدم. در سیر این مسیر برایم مهم بود که در کنار هنر، اندیشه دینی نیز کسب کنم.

دبیر سیزدهمین جشنواره فیلم عمار ادامه داد: مسئله ای که به عنوان یک دغدغه جدی برای پا گذاشتن به عرصه خدمت گذاری در جشنواره مردمی عمار برایم مهم بود بعد بین المللی جشنواره است که به عنوان یک ویژگی من را به این سو کشاند. به نظر من نباید فضای هنری و رسانه ای انقلاب اسلامی بعد از ۴۴ سال تنها در داخل کشور محصور شود و یک نیاز اصلی است که این دغدغه ها وایده ها، طرز تفکر و سبک زندگی و فرهنگ درعرصه های بین المللی به صورت جدی به عنوان الگو و مدل مطرح شود. زیرا بشریت به یک چنین الگوهایی نیازمند است. دراین نشست که دور هم گرد آمده‌ایم خانواده شهدا نیز حضوردارند و همه می‌دانیم که مردم جهان از فرهنگ جهاد و حرکت بی‌توقف ایثار و ازخودگذشتگی و عناصر ارزشمند زیبای اینچنینی محروم هستند. ما موظف هستیم ارزش ها و آرمان های شهدا را بین المللی کنیم. این وظیفه هر انقلابی، هنرمند و هر شخصیت رسانه‌ای و  متفکر است.

آغاز جشنواره سیزدهم عمار از قتلگاه شهید علی‌وردی

وی خاطرنشان کرد: موضوع جالب دیگری که برایم مهم است مسئله اماکن اکران فیلم های جشنواره عمار است. اینکه سینما از یک مکان محدود سالن سینما به فضاهای مختلف و وسیعی در عرصه های داخلی و  بین المللی منتقل شود و این اتفاق بسیار خوب و مبارکی است و این نظریه را بنده همیشه به عنوان یک طلبه و مبلغ دین داشته ام که چرا ما باید تبلیغ را به منبر و مسجد محدود کنیم. تبلیغ کردن حق همگان است. لذا من روش تبلیغ خود را تغییر داده و در کافی‌شاپ و رستوران ها، هتل ها، مغازه ها، منازل و تقریبا همه نقاط اجتماعی به کار تبلیغی خود ادامه می‌دهم و به جرات می توانم بگویم یکی از موفقیت های امثالی مانند بنده تبلیغ بین المللی در تمام فضای های موجود بود که ما خود را محدود به تبلیغ نکردیم. سینما یک رسالت خطیری در این عرصه دارد و نباید به یک مکان و زمان و مخاطب خاصی محدود شود.

سهیل اسعد مردمی بودن جشنواره فیلم عمار را یکی دیگر از ویژگی های خاص آن  دانست و متذکر شد: وقتی شما یک ملتی را درگیر مسائل هنری و اندیشه ای و رسانه ای می کنید، قدرت توزیع بالا می رود. یکی از اشکالاتی که بنده در فضاهای مختلف از جمله حوزه علمیه و صداو سیما  عرض کرده ام این است که گویی ما در عرصه تولید خلق شده ایم و تمام مسئولیت و تکلیف سازمان ها وساختار فرهنگی و ساختار تبلیغاتی و ارگان ها در فضای تبلیغ اسلام تنها به تولید ختم شده است. مصداقی تر بگویم برای تالیف کتاب صدها هزار نفر فقط می نویسند و برای چاپ کتاب صدها موسسه فرهنگی و انتشارات فعالیت می کنند اما برای توزیع برنامه خاصی نداریم. نتیجه آن می شود که تولیدات در انبارها بلا استفاده خاک می خورد. بنابراین در این زمینه نیز استراتژی توزیع مناسبی نداریم اما ویژگی خاص دیگری که در جشنواره فیلم عمار وجود دارد استراتژی‌داشتن در باب توزیع و اکران فیلم هاست که در اقصی نقاط ایران با مدیریت و برنامه ریزی منسجم فیلم های مردمی بسیاری در نقاط مختلف پخش می شود و دیگر محدود به زمان و مکان خاصی نیز نمی باشد. به این معنی که در سراسر سال یک عملیات مستمری تلقی می شود که از ابتدا تا انتهای سال دائما در حال اکران می باشد و فیلم ها در معرض دیده شدن است که به نظر من این یک نعمت الهی است که ما باید قدردان آن باشیم.

وی به دیداری که مسئولان برگزاری جشنواره فیلم عمار در سال ۱۳۹۱ با رهبر معظم انقلاب داشتند اشاره کرد و ادامه داد: یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری موضوع ارتباط فضای هنری و رسانه ای با اسلام و در راس آنها علمای اسلام و حوزه های علمیه بود. رهبر معظم انقلاب فرمودند یکی از مشکلاتی که  علوم انسانی در غرب دارد مباحث معرفتی آن است و چون مباحث معرفتی غرب از اساس غلط است هر علمی که به عنوان تولید علم از آن بیرون بیاید به درد نمی‌خورد. ایشان تاکید داشتند کسی که بخواهد در علوم انسانی ورود پیدا کند باید ابتدا از مبانی معرفتی شروع کند که پرداختن به این مسئله در جشنواره فیلم عمار من را بسیار خوشحال کرده است. اگر مبانی معرفتی ما اسلامی باشد آنوقت می توان توقع داشت که در علوم انسانی رو به رشد حرکت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه افتخار می کند یک طلبه حوزه علمیه قم است، افزود: بزرگترین عنوان زندگی ام این است که یک طلبه هستم و از اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم عمار تشکر می‌کنم که بنده را به عنوان طلبه قبول کرده اند و من به این انتخاب افتخار می‌کنم که از بنده به عنوان یک طلبه کوچک برای خدمتگذاری دعوت به عمل آورده اند و این انتخاب نشان می‌دهد که ساختار هنری و رسانه ای انقلاب اسلامی منویات مقام معظم رهبری را به خوبی درک کرده است.

دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار در پایان به خاطراتش پرداخت و توضیح داد: در جلساتی که با هنرمندان داشتم با رضا کیانیان گفتگویی کردم و به او گفتم من در ابتدا یک بازیگر تئاتر بودم و بعد طلبه شدم و او در پاسخ گفت قصه من برعکس است، من ابتدا طلبه بودم و بعد بازیگر شدم. در واقع به او گفتم اشتباه من این بود که بازیگری را ترک کردم تا طلبه شوم و کیانیان نیز گفت اشتباه من هم این بود که باید طلبگی را رها کنم تا بازیگر شوم.

وی همچنین خاطره ای دیگر را بازگو کرد و افزود: یادم می آید سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان می‌گفت به ضاحیه در جنوب بیروت که شلوغ ترین مکان مانند بازار تهران در لبنان بود می رفتیم و متوجه شدیم که در یک زمان خاصی آنجا خلوت و خالی از حضور و شلوغی مردم بود. بعد متوجه شدیم که آن ساعات خلوت، مربوط به زمانی بود که سریال یوسف پیامبر (ع) پخش می‌شد. بنده به عنوان یک مبلغ دین دغدغه جدی‌ دارم که باید در قالب جشنواره فیلم عمار حرکت کنیم تا روزی بتوانیم هالیوود شیعی را در جهان برای مردم کشورهای مختلف تأسیس کنیم.

اسعد با اشاره به اینکه سینمای ایران از مسائل شهوانی عبور کرده و امروز یک سینمای مطرح در جهان محسوب می شود نیز خاطرنشان کرد: ما با مبانی فکری انقلاب اسلامی امروز توانسته‌ایم سینمای انقلاب اسلامی را در سطح بین‌المللی مطرح و عرضه کنیم و این جایگاه والایی دارد.

آغاز جشنواره سیزدهم عمار از قتلگاه شهید علی‌وردی

در پایان این نشست شهادتگاه شهید آرمان علی وردی با حضور خانواده های شهدای امنیت، شهیدان عباس نامجو، شهید قربان محمد دروگر نیت، شهید علی خرسندی نیا، شهید محسن طلوعی، شهید پوریا احمدی و شهید جواد رضایی گلباران شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید