ارعاب و احضار دانشجوی دانشگاه سوره در پی اعتراض به نحوه برگزاری یک وبینار

برگزاری وبینار «تجلی انقلاب اسلامی در هنر» در دانشکده هنر دانشگاه سوره و حواشی این برنامه، موجب انتقاد بسیج دانشجویی و تعدادی از دانشجویان این دانشگاه شد.

به گزارش راه‌نوشت، هفته گذشته وبیناری تحت عنوان «تجلی انقلاب اسلامی در هنر» توسط دانشگاه سوره برگزار می‌شود. در میانه این نشست یکی از  دانشجویان مدیریت فرهنگی از طرف جمعی از دانشجویان نقدی مطرح می‌کند مبنی بر اینکه برای صحبت پیرامون نسبت میان هنر و انقلاب اسلامی، بهتر بود از اساتیدی دعوت می‌شد که نه فقط با هنر، که با آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی هم نسبت داشتند.

چند دقیقه پس از طرح این انتقاد صریح و صادقانه، به جای پاسخگویی به این انتقاد یا اقلا بی تفاوت گذشتن از کنار آن، از یکی از دفاتر دانشکده هنر با شماره شخصی دانشجو تماس گرفته می‌شود و پس از تفهیم این که اسم و اطلاعات تحصیلی ایشان را دقیقا می‌دانند، بازخواستش می‌کنند که چرا انتقاد کرده است؟ و یا اینکه مگر او دانشجوی دانشکده هنر است که در وبیناری که موضوع آن هنر است شرکت کرده؟ و در ادامه او را به بی تقوایی متهم کرده و بار‌ها سر او داد می‌کشند و تهدید می‌کنند که پدر و مادرش را در جریان قرار خواهند داد؛ و آخر اینکه پیام‌هایی برایش ارسال می‌کنند که باید روز آینده در دفتر دانشکده حضور یابد. اما وقتی او در برابر این احضاریه‌ی غیررسمی می‌پرسد که چرا باید به دانشکده برود، هیچ پاسخی به او داده نمی‌شود.

حسین کرباسی کاخکی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سوره در توضیح این اتفاق گفت: دانشگاه سوره اخیرا وبیناری تحت عنوان تجلی انقلاب اسلامی در هنر برگزار کرد که پیش از برگزاری وبینار با مشاهده مدعوین و اطلاعاتی که پیش از وبینار از برخی از شخصیت های مدعو در اختیار داشتیم، به رئیس دانشگاه هشدارهای لازم از طرف بسیج دانشجویی داده شد.

وی ادامه داد: با همه انتقاداتی که وجود داشت با حمایت ریاست دانشگاه در تاریخ مقرر این وبینار برگزار شد، اساتیدی در وبینار حضور داشتند که سابقه آنها حداقل آن بخش که برای عموم مطرح شده بود و در رسانه‌ها و فضای مجازی آمده بود همراه حواشی زیادی بوده است.

این فعال دانشجویی با اشاره به برخی اظهارات که از سوی برخی مدعوین در این برنامه بیان شده، تاکید کرد: یکی از اساتید با قرار دادن عکسی از زمان فرار شاه، دست به تحریف واقعیت می‌زند و از سوز و گداز مردم در رفتن شاه ملعون می‌گوید!

وی تاکید کرد: یکی از دانشجویان مدیریت فرهنگی محترمانه در قسمت چت وبینار به اساتید دعوت شده انتقاد می‌کند اما بلافاصله از دفتر دانشکده هنر با این دانشجو تماس می‌گیرند و وی را بدون اینکه دلیل آن را بگویند احضار می‌کنند.

کرباسی با اشاره به مکاتباتش به عنوان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سوره با رئیس دانشگاه گفت: پیش از این ماجرا وقتی به ریاست دانشگاه درباره این وبینار در کمال احترام و صادقانه هشدار دادم و عینا درباره اساتید مدعو توضیحاتم را ذکر کردم، او در پیامی بدون اینکه پاسخ توضیحات بنده را بدهد، با لحنی تمسخر آمیز پاسخ داد.

وی افزود: بعد از برگزاری وبینار و اطلاع کامل از ماجرا، همچنین مشاهده فیلم وبینار و بررسی گزارشات معاونت مطالبه گری بسیج دانشجویی و مسئول عقیدتی بسیج دانشجویی در واحد خواهران، همان شب 19 بهمن برای ریاست دانشگاه مسئله را کامل شرح دادم و مستندات مربوطه را نیز فرستادم اما ایشان از برگزاری وبینار دفاع کرد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سوره همچنین گفت: در جریان دهه محرم بسیج دانشجویی دانشگاه با هماهنگی هایی که انجام می دهد و به رسم هر ساله دانشگاه با نصب خیمه ای به نشانه عزاداری در حیاط دانشگاه، یک دهه برنامه عزاداری با حضور دانشجویان و اهالی محله اطراف دانشگاه برگزار می کند که مسئولین دانشگاه بدون اطلاع قبلی محل برگزاری هیئت را بر هم زده، فرش ها را جمع کردند و ماشین هایشان را زیر خیمه عزاداری و به مانند سایه بان پارک کردند.

وی تاکید کرد: بعد از دهه محرم نیز نمازخانه دانشگاه که وضعیت مناسبی هم نداشت را تغییر کاربری داده و به بایگانی تبدیل می کنند و مانع ورود عزاداران برای هیئت هفتگی می‌شوند که علی رغم هماهنگی ها و پیگیری های انجام شده درب نمازخانه را باز نکردند و عزاداران به ناچار در راهروهای دانشگاه مجبور به برگزاری هیئت شدند.

این فعال دانشجویی گفت: در این باره نیز نامه ها و توضیحات متعددی برای رئیس دانشگاه ارسال شد اما بعد از گذشت بیش از 7 ماه پیگیری اقدامی از سمت رئیس دانشگاه صورت نمی پذیرد.

وی در پایان انتقادات دیگری نیز از مسائل ایجاد شده برای بسیج دانشجویی در دانشگاه را مطرح کرد.

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید