اتحاد مسلمانان علیه فیلم های بازیگر اسرائیلی/ لبنان، تونس و کویت فیلم‌های گل گدوت را اکران نکردند

به گزارش راه نوشت، تحریم اسرائیل بعد از تحقیر در میدان ورزش اینبار به سالن سینما رسیده است. زمانی که ورزشکاران کشورهای مختلف از رقابت با اسرائیل در میادین ورزشی اجتناب می‌کنند و تیم‌های مطرح فوتبال در زمین بازی، پرچم فلسطین را به نشانه احترام و عزت آن بر دست می‌گیرند؛ زمانی که مردم دنیا در آخرین جمعه ماه رمضان در دنیا پرچم اسرائیل را آتش می‌زنند، باید گفت که روزگار کوچک شدن و پایان جایگاه و شخصیت آن در انظار عموم دنیا رسیده است. اما اتفاق جالب جدید تحریم این کشور در عرصه سینما است.

کمتر تاریخ سینما شاهد تحریم و عدم نمایش فیلمی بخاطر حضور بازیگر و یا هنرمندی متعلق به یک ملت و کشور است اما در چند سال گذشته “گل گدوت” بازیگر اسرائیلی که سابقه حضور در ارتش رژیم صهیونیستی را دارد، باعث شده تا سه فیلم “زن شگفت انگیز” و “زن شگفت انگیز 1984” و حالا فیلم “مرگ روی نیل” توسط کشورهایی مانند لبنان، کویت و تونس تحریم شود.

قبلاً دو فیلم اول این زن در لبنان ممنوعیت اکران داشت اما این بار کویت و تونس نیز فیلم این بازیگر را به‌خاطر اسرائیلی بودنش و حضورش در ارتش ممنوع کرده‌اند. در حال حاضر غیر از امارات و عربستان هیچ کشور مسلمان دیگری فیلم “مرگ روی نیل” را اکران نمی‌کنند.

سینمای جهان , هالیوود ,

اسرائیل شایسته زندگی به عنوان یک کشور امن و آزاد است!

گدوت که به حضورش در ارتش اسرائیل افتخار کرده است، چندسال قبل در زمان کشتار مردم غزه و حملات اسرائیل به این کشور، کشته شدن کودکان غزه را بی‌اهمیت خوانده بود و امسال نیز با حالتی که از بی‌اهمیتی او نسبت به کشتار کودکان و زنان غزه خبر می‌داد، گفته بود که بیشتر نگران آتش در کشور خودش یعنی اسرائیل است تا مردم غزه. همین رویکرد او نیز مورد واکنش شدید بسیاری از فعالین فضای مجازی و هنرمندان و ورزشکاران در سراسر دنیا قرار گرفت. او در پست خود نوشته بود: 

«قلب من می‌شکند. کشورم در جنگ است. نگران خانواده و دوستانم هستم. نگران مردم کشورم هستم. این جنگ دور باطلی است که از مدت‌ها قبل ادامه دارد. اسرائیل شایسته زندگی به عنوان یک کشور امن و آزاد است. همسایگان ما نیز همین شایستگی را دارند. برای قربانیان و خانواده‌هایشان دعا می‌کنم. برای پایان این دشمنی باورنکردنی دعا می‌کنم. دعا می‌کنم رهبرانمان برای زندگی همه در کنار یکدیگر و در صلح راه حلی پیدا کنند. برای روزهای بهتر دعا می‌کنم.»

حالا دیگر بنظر می‌رسد که این بازیگر اسرائیلی چهره محبوبی برای سینمای دنیا نباشد خصوصاً زمانی که هر روز سردمداران نظامی‌ همخونش بر سر مردم بی‌گناه غزه بمب می‌ریزند. این در حقیقت نشان دهنده توجه و نگرانی مردم جهان نسبت به غزه و فلسطین است. 

سینمای جهان , هالیوود ,

آغاز تقابل با اسرائیلی ها کجا کلید خورد؟

رویکرد تقلیل‌گرایانه و تحقیرآمیز نسبت به اسرائیل از زمانی آغاز شد که بنیانگذار کبیر انقلاب گفت:«اگر مسلمین مجتمع بودند هرکدام یک سطل آب به اسرائیل می ریختند او را سیل می‌برد.»

سال‌ها زمان برد تا نگاه منفور و عزت‌شکن نسبت به این رژیم کودک‌کش در جهان جان بگیرد. ایران بارها از بازی و رقابت با اسرائیلی‌ها در میادین ورزش خودداری کرده است. بسیاری این اقدام را نکوهش می‌کردند اما امروز نه تنها بسیاری از کشورها اسرائیل را در ورزش تحقیر می‌کنند بلکه سینماها نیز کم‌کم به فکر تحریم فیلم‌هایی با بازیگران اسرائیل می‌افتند.

می‌توان این مسیر را نتیجه قدمی دانست که انقلاب اسلامی در 40 سال قبل برداشت و امروز به مرور شاهد نتیجه‌بخشی آن در عرصه‌های جهانی هستیم. بعید نیست که به زودی شاهد تقابل بیشتر با فیلم‌های اسرائیلی در دنیا باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

منتخب سردبیر

هشتک‌های منتخب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید